Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) ostatecznie rozstrzygnął długoletni spór między Zakopanem a turystami. Stolica Tatr nie ma prawa pobierać opłaty klimatycznej – wynika z wyroku sądu. Powód? Zakopane nie spełnia wymogów czystego powietrza. Co to oznacza dla odwiedzających? Możesz domagać się zwrotu pieniędzy!
Dlaczego Zakopane nie może pobierać opłaty?
We wtorek, 1 kwietnia 2024 r., NSA oddalił skargę kasacyjną Zakopanego, potwierdzając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Krakowie. Sąd uznał, że miasto nie ma podstaw prawnych, by nakładać na turystów opłatę miejscową za każdy dzień pobytu.
Spór rozpoczął się w 2015 roku, gdy prof. Bogdan Achimescu, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zakwestionował pobieranie 2 zł dziennie od każdego turysty. Jego argument? Zakopane nie może pobierać opłaty klimatycznej, skoro powietrze jest zanieczyszczone.
Kiedy opłata klimatyczna jest legalna?
Opłaty tego typu mogą wprowadzać uzdrowiska lub miejscowości o szczególnych walorach klimatycznych. Podstawa prawna to:
- Ustawa Prawo ochrony środowiska,
- Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych,
- Rozporządzenie Rady Ministrów z 18 grudnia 2007 r.
Problem w tym, że Zakopane nie spełnia norm jakości powietrza. Jak podkreśla Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, która wspierała prof. Achimescu, cała Małopolska była zaliczana do klasy C (oznacza to przekroczenie norm zanieczyszczenia).
Dwie wygrane turysty przed NSA
W 2018 roku prof. Achimescu po raz pierwszy wygrał z Zakopanem przed NSA. Sąd orzekł wtedy, że miasto nie ma prawa pobierać opłaty klimatycznej, bo nie spełnia wymogów. Mimo to Zakopane nadal ściągało pieniądze od turystów.
Profesor nie dał za wygraną. Gdy ponownie przyjechał do Zakopanego i znów musiał zapłacić, domagał się zwrotu. Miasto oddało mu pieniądze, ale… nie zrezygnowało z opłaty.
W 2023 roku WSA w Krakowie ponownie uznał, że Zakopane pobiera opłaty nielegalnie. Miasto złożyło skargę kasacyjną, ale 1 kwietnia 2024 r. NSA ją oddalił, potwierdzając wyrok.
Czy Zakopane w końcu zrezygnuje z opłaty?
Prof. Achimescu komentuje:
„Cieszę się, że sąd po raz kolejny przyznał mi rację w sporze z Zakopanem. Mam nadzieję, że tym razem miasto przestanie pobierać opłaty, do których naliczania nie ma podstaw prawnych. Wiem, że jakość powietrza w mieście się poprawia, choć dużo jeszcze jest do zrobienia. To świetna wiadomość, gdyż celem moich działań zawsze było dobro przyjezdnych oraz ludzi z Zakopanego.”
Mimo wyroku, Zakopane wciąż pobiera opłatę klimatyczną. Co więcej, 31 marca 2024 r. radni podjęli uchwałę o nowych stawkach – teraz turyści mają płacić 1,9 zł za dobę (wcześniej 2 zł).
Co możesz zrobić?
Szymon Żuławiński z Fundacji ClientEarth podkreśla:
– Zgodnie z przepisami taka opłata może być pobierana tylko w miejscowościach turystycznych, gdzie powietrze w określonej strefie spełnia odpowiednie normy. Bogdan Achimescu zaskarżył zasadność pobierania tej opłaty w Zakopanem, ponieważ jego zdaniem, co udowodnił, jakość powietrza tam nie spełnia wymogów, umożliwiających pobieranie tej opłaty. Sąd przyznał mu rację kolejny raz – tłumaczy reprezentujący fundację Szymon Żuławiński.
Jeśli w ostatnich latach płaciłeś opłatę klimatyczną w Zakopanem, możesz: domagać się zwrotu,
odmówić zapłaty na podstawie wyroku NSA.
Podsumowanie: Zakopane przegrywa, turyści wygrywają
NSA potwierdził, że Zakopane nie ma prawa pobierać opłaty klimatycznej ze względu na złą jakość powietrza. To ostateczny wyrok, który daje turystom prawo do zwrotu pieniędzy. Czy miasto w końcu się podporządkuje? Czas pokaże.
Śledź rozwój sytuacji i sprawdź, czy możesz odzyskać swoje pieniądze!
Informacje zawarte na stronie stanowią opis stanu prawnego na dzień publikacji i nie są poradą prawną w indywidualnej sprawie. Stan prawny od opublikowania może ulec zmianie. Kancelaria nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie wpisu w celu rozwiązania problemów prawnych.
Masz pytania lub potrzebujesz pomocy – zapraszamy do kontaktu!