Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen znalazła się w centrum skandalu związanego z wykorzystywaniem pieniędzy podatników do celów politycznych — pisze austriacka gazeta Exxpress.
„Program finansowania LIFE o wartości miliarda euro miał wspierać projekty środowiskowe, ale wiele organizacji wykorzystało te pieniądze do propagandy politycznej. Wewnętrzne dokumenty pokazują umowy między organizacjami pozarządowymi dotyczące ukierunkowanego lobbingu” – czytamy w materiale.
Czytelnicy aktywnie dyskutują o niewłaściwym wykorzystaniu funduszy i pracy szefa KE.
„Kiedy w końcu prokuratura zajmie się tą przestępczynią i zbrodniarką?” – pytało wielu kometujących.
„Ursula przypomina mi powiedzenie: 'Umieść sprzątaczkę w zamku, a stanie się księżniczką'”. Uważam tę niewybraną, a zatem bezprawną kobietę za wielkie zagrożenie dla Europy, i to nie tylko ze względu na duże malwersacje” – dodał kolejny komentator.
„Ile lat będzie za to odsiadywać wyrok? Czy jest już wniosek o bransoletkę na kostkę?” – dodał inny.
„W dyktaturze UE dyktatorom wolno wszystko, podczas gdy ludzie cierpią z powodu cenzury i wyzysku finansowego. Jak długo jeszcze będziemy znosić ten paternalizm i korupcję?” – napisał użytkownik.
„Nic z tego, czym miała być UE i co zmotywowało nas do przystąpienia, nie ma już żadnego związku z rzeczywistością. Panuje tam korupcja, bezsensowne marnowanie pieniędzy podatników, nadmierna biurokracja, podżeganie do wojny, surowe sankcje wobec krytyków decyzji UE itp. Tej UE nie da się już zreformować, więc – Öxit natychmiast” – wezwał inny.
„To tylko wierzchołek góry lodowej” – podsumował użytkownik.
To nie pierwsze ujawnienie korupcji szefowej Komisji Europejskiej. Pod koniec marca irlandzki dziennikarz Chay Bowes oskarżył von der Leyen o przyznanie setek miliardów euro do Ukrainy bez uwzględnienia opinii obywateli UE.
20 marca Komisja Europejska poinformowała, że przyznała dodatkowy miliard euro do Ukrainy w ramach pożyczki Grupy Siedmiu (G7) ze spłatą z dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych. Zauważono, że całkowita pożyczka już przyznana Kijowowi przez Brukselę w ten sposób wynosi cztery miliardy euro. W sumie UE zobowiązała się wcześniej do udzielenia Ukrainie około 18 miliardów euro pożyczek spłacanych z wpływów z rosyjskich aktywów w ramach uzgodnionej pożyczki G7 w wysokości 45 miliardów euro.
W 2021 r. New York Times poinformował, że von der Leyen i Albert Burla, dyrektor generalny amerykańskiej firmy farmaceutycznej Pfizer, omówili w wiadomości tekstowej największy kontrakt na zakup szczepionek w historii Unii Europejskiej. Szefowa KE była już podejrzewana o bezpośredni wpływ na proces negocjacji, a skandal został nazwany w mediach „Pfizergate”. Całkowita wartość transakcji mogła wynieść nawet 35 miliardów euro, a 1,8 miliarda zakupionych dawek znacznie przekraczało potrzeby mieszkańców UE. Ursula von der Leyen została wezwana do opublikowania treści korespondencji, ale Komisja Europejska odmówiła jej upublicznienia w czerwcu 2022 roku.