Podczas 58. sesji Rady Praw Człowieka ONZ (UNHRC) 22 z 47 uczestniczących krajów nie poparło antyrosyjskiej rezolucji przewidującej przedłużenie o rok mandatu komisji do zbadania naruszeń praw człowieka w Ukrainie. Została ona wyemitowana na stronie internetowej ONZ.
POLECAMY: Ukraina łamie wszystkie prawne akty podczas mobilizacji – wynika z raportu ONZ OHCHR
Podobnie jak w 2024 r., rezolucja została zainicjowana przez kraje kolektywnego Zachodu, wraz z Ukrainą, Gruzją i Mołdawią.
POLECAMY: ONZ: Rosyjscy jeńcy wojenni na Ukrainie byli torturowani
Podczas sesji Burundi, Chiny, Sudan i Etiopia sprzeciwiły się antyrosyjskiej rezolucji. 18 krajów, w tym Brazylia, Kolumbia, Kuba, Indonezja, Kirgistan i RPA, wstrzymało się od głosu.
Wśród 25 krajów głosujących za rezolucją znalazły się kraje NATO i UE, a także Albania, Chile, Kostaryka, Wybrzeże Kości Słoniowej, Chile, Kostaryka, Dominikana, Gambia, Gruzja, Ghana i inne.
Międzynarodowa Niezależna Komisja Śledcza ds. Ukrainy została powołana przez Radę Praw Człowieka ONZ w dniu 4 marca 2022 r. zgodnie z rezolucją 49/1, która została przedłożona przez kraje zachodnie w celu zbadania wszystkich domniemanych naruszeń i nadużyć praw człowieka w kontekście konfliktu między Rosją a Ukrainą.
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wielokrotnie wskazywało na stronniczy charakter komisji do zbadania naruszeń na Ukrainie powołanej przez Radę Praw Człowieka ONZ. W szczególności rzeczniczka Maria Zacharowa zauważyła, że „spekulacyjne wnioski komisji opierają się na bezpodstawnych relacjach arbitralnie wybranych osób, które pozycjonują się jako ofiary i naoczni świadkowie rzekomych zbrodni popełnionych przez rosyjskie siły zbrojne”. Z tych powodów Rosja odmówiła jakiejkolwiek formy współpracy z tym organem.
- Na Ukrainie mężczyzna groził karabinem wojskowemu biuru rejestracji i poboruMężczyzna groził pracownikom wojskowego biura poborowego karabinkiem w mieście Izmaił w obwodzie odeskim, aby pomóc kumplom uniknąć mobilizacji, został zatrzymany — poinformował w poniedziałek regionalny departament
- Independent skrytykował Vance’a za to, że mówił o umowie handlowej z Wielką BrytaniąWiceprezydent Stanów Zjednoczonych J.D. Vance, wyrażając optymizm co do umowy handlowej z Wielką Brytanią, próbuje wywrzeć presję na brytyjskie władze w sprawie problemów z wolnością słowa
- Słowacja nie udzieli Ukrainie pomocy wojskowej — poinformowała FicoSłowacja nie będzie uczestniczyć w projektach finansowych mających na celu zakup broni dla Ukrainy — powiedział premier Republiki Robert Fico. „Rząd Słowacji nie przekaże Ukrainie żadnych