Sejm przegłosował obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Za zmianą opowiedziało się 213 posłów, przeciw było 190, a 25 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu, a później na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Jaką decyzję podejmie głowa państwa? Z Pałacu Prezydenckiego już płyną pierwsze sygnały.
POLECAMY: Izabela Leszczyna zmienia stanowisko ws. składki zdrowotnej. „Premier nie stawiał mi warunków”
Kto głosował za, a kto przeciw?
Projekt poparli posłowie Koalicji Obywatelskiej (152 głosy) oraz Trzeciej Drogi (59 głosów). Przeciwnikami obniżki okazali się politycy Nowej Lewicy – aż 20 posłów tego ugrupowania, w tym wicepremier Krzysztof Gawkowski, minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister ds. równości Katarzyna Kotula i minister nauki Marcin Kulasek, odrzucili propozycję. Przeciwko było także 166 przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości.
Z kolei Konfederacja wstrzymała się od głosu – 12 jej posłów nie opowiedziało się ani za, ani przeciw.
Prezydent czeka na ostateczny kształt ustawy
Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, w rozmowie z TOK FM przyznała, że trudno na tym etapie przewidzieć decyzję Andrzeja Dudy.
– Trudno mi przewidzieć, nie mam takiej wiedzy, czy będą jakieś istotne zmiany jeszcze na etapie postępowania w Senacie. Już wpływa spora liczba korespondencji w tej sprawie do Kancelarii – powiedziała.
– Czekamy na postępowanie w Senacie i na to, czy ta ustawa przejdzie bez poprawek, czy będą jakieś zmiany – dodała. Jak podkreśliła, obecnie Kancelaria Prezydenta nie ma oficjalnego stanowiska w tej sprawie.
– Natomiast prawdą jest, że już wpływają – chociażby z lewej strony sceny politycznej – również wnioski o zawetowanie tej ustawy. Więc na pewno wszystkie takie głosy będą przez prezydenta analizowane. Bez wątpienia najistotniejsze jest bezpieczeństwo zdrowotne obywateli – zaznaczyła Paprocka.
Co zmieni nowa ustawa?
Przyjęte przepisy oznaczają dla budżetu państwa koszt 4,6 mld zł i wejdą w życie na początku 2026 roku. Nowe rozwiązania wprowadzają dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców:
- Część ryczałtowa – 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia,
- Część procentowa – naliczana od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (4,9% dla przedsiębiorców na skali podatkowej lub podatku liniowym) lub od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia (3,5% dla ryczałtowców).
Dodatkowo projekt obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców korzystających z karty podatkowej – z obecnych 9% minimalnego wynagrodzenia do 9% od 75% minimalnej pensji. Znika też możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku dochodowego.
Nowe przepisy nie dotyczą pracowników etatowych – ich składka pozostaje na poziomie 9%. Nie zmienia się również wysokość składki dla emerytów.
Co dalej z ustawą?
Teraz projekt trafi do Senatu, a następnie na biurko prezydenta. Czy Andrzej Dudę przekonają argumenty zwolenników obniżki, czy też ulegnie naciskom jej przeciwników? Decyzja może zapaść już niebawem.
- PKWwskazała kiedy zbada finansowanie debaty Trzaskowskiego w Końskich.Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) przeanalizuje kwestię finansowania debaty w Końskich dopiero po zbadaniu sprawozdań komitetów wyborczych. Rzecznik Krajowego Biura Wyborczego, Marcin Chmielnicki, podkreślił, że ocena sytuacji
- Debata TV Republika 14 kwietnia 2025: Kontrowersje, absencje i gorące dyskusje14 kwietnia 2025 roku o godzinie 20:00 w siedzibie TV Republika przy Placu Bankowym w Warszawie odbyła się kolejna debata prezydencka. Wzięło w niej udział dziewięcioro
- TV Republika organizuje kolejną debatę prezydencką. Transmisja już o 20.00W piątek (11 kwietnia) TV Republika świętowała ogromny sukces, stając się najchętniej oglądaną stacją telewizyjną – nie tylko wśród kanałów informacyjnych, ale także wszystkich innych. Czy