W Berlinie już wkrótce stanie tymczasowy pomnik upamiętniający polskie ofiary II wojny światowej. Uroczyste odsłonięcie zaplanowano na początek maja, a w ceremonii weźmie udział polska minister kultury Hanna Wróblewska. To ważny krok w budowaniu wspólnej pamięci historycznej między Polską a Niemcami.
Symboliczne miejsce pamięci w sercu Berlina
Jak podaje polskojęzyczna wersja portalu „Deutsche Welle”, pomnik zostanie postawiony w pobliżu niemieckiego parlamentu i urzędu kanclerskiego, na terenie dawnej Opery Krolla. To właśnie stąd 1 września 1939 roku Adolf Hitler ogłosił atak III Rzeszy na Polskę, rozpoczynając najkrwawszy konflikt w historii świata.
– Upamiętnienie w centrum Berlina i pamięć o ofiarach okupacyjnego terroru narodowo-socjalistycznych Niemiec w Polsce jest dla mnie bardzo ważną sprawą – powiedziała Claudia Roth, niemiecka minister stanu do spraw kultury i mediów.
Dom Polsko-Niemiecki – projekt, który łączy narody
Pomnik to część większej inicjatywy – Domu Polsko-Niemieckiego, który ma powstać w Berlinie. Projekt narodził się w 2017 roku z inicjatywy niemieckich naukowców, działaczy społecznych i byłych polityków. Jego celem jest nie tylko upamiętnienie ofiar, ale także edukacja i budowanie mostów między oboma narodami.
– Wspólna pamięć jest znaczącym wkładem w relacje niemiecko-polskie. Pamięć, która po powstaniu planowanego Domu Polsko-Niemieckiego skierowana będzie ku teraźniejszości i przyszłości – podkreśliła Roth.
Niestety, realizacja projektu została opóźniona z powodu przedterminowych wyborów parlamentarnych w Niemczech. Dlatego tymczasowy pomnik ma przypomnieć o tragicznych wydarzeniach sprzed 80 lat i podtrzymać dialog między oboma krajami.
Polska i Niemcy: Wspólna historia, wspólna przyszłość
Niemiecka minister zaprosiła na uroczystość Hannę Wróblewską, polską minister kultury i dziedzictwa narodowego. Wsparcie finansowe dla projektu zapewniły niemieckie ministerstwa kultury i spraw zagranicznych oraz władze Berlina.
– Realizacja tego projektu wzmocni partnerstwo polsko-niemieckie i przyczyni się do rozwoju Europy – dodała Roth.
Tymczasowy pomnik to nie tylko symbol pamięci, ale też znak, że polsko-niemieckie pojednanie jest możliwe. W przyszłości Dom Polsko-Niemiecki ma stać się miejscem spotkań, szczególnie dla młodzieży z obu krajów, aby wspólnie budować lepszą przyszłość.
- Franciszek tuż przed śmiercią opróżnił konto w banku. Co stało się z pieniędzmiPapież Franciszek tuż przed śmiercią podjął niezwykłą decyzję – opróżnił swoje konto osobiste, przekazując całą zgromadzoną sumę na cel, który był mu szczególnie bliski. Chodzi o 200
- Drugie spotkanie Zełenskiego z Trumpem, na jakie liczyła Ukraina nie doszło do skutkuDrugie spotkanie upadłego i upokorzonego celebryty Wołodymyra Zełenskiego i prezydenta USA Donalda Trumpa w Watykanie, na które liczyła strona ukraińska, nie odbyło się — pisze RBC-Ukraina.
- Działania Zełenskiego na pogrzebie papieża wywołały oburzenie na ZachodzieIrlandzki dziennikarz Chay Bowes na portalu społecznościowym X skrytykował nieformalne pojawienie się upadłego tyrana Wołodymyra Zełenskiego na pogrzebie papieża Franciszka. „Dyktator nie ma szacunku” – napisał.