W ostatnich dniach na drogach powiatu ostrzeszowskiego doszło do kolejnych niebezpiecznych zdarzeń z udziałem nietrzeźwych kierowców. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn – obywatela Ukrainy i Kolumbii – którzy prowadzili pojazdy pod wpływem alkoholu, narażając siebie i innych na utratę zdrowia lub życia.
Ukrainiec bez prawa jazdy i z ponad 2 promilami
W piątek (4 kwietnia) około godziny 23:55 w Bukownicy funkcjonariusze Komisariatu Policji w Grabowie nad Prosną zatrzymali do kontroli samochód marki Peugeot. Za kierownicą znajdował się 32-letni obywatel Ukrainy.
– Od mężczyzny czuć było silną woń alkoholu, w związku z powyższym poddano go kontroli trzeźwości z wynikiem 1,04 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, co daje ponad dwa promile. Okazało się również, że kierujący nie posiadał uprawnień – relacjonuje asp. sztab. Magdalena Hańdziuk, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Ostrzeszowie.
Kolumbijczyk pod wpływem alkoholu spowodował kolizję
Dwa dni później, również tuż przed północą, na ul. Brzozowej w Mikstacie doszło do niebezpiecznego zdarzenia. Kierowca Kii, jadąc z nadmierną prędkością, stracił panowanie nad pojazdem, zjechał z drogi i uderzył w ogrodzenie posesji.
– Kierujący nim mężczyzna w wyniku niedostosowania prędkości zjechał z drogi i uderzył w ogrodzenie posesji – wyjaśnia M. Hańdziuk. – Okazało się, że samochodem kierował 25-letni obywatel Kolumbii, zamieszkujący na terenie gm. Ostrzeszów, który znajdował się w stanie nietrzeźwości, „wydmuchując” półtora promila. Ponadto mężczyzna kierował pojazdem pomimo cofniętych przez starostę uprawnień.
25-latek został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie, a następnie przekazany do dyspozycji prokuratora.
Konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu
Obaj kierowcy staną przed sądem, gdzie odpowiedzą za swoje czyny. W Polsce prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest przestępstwem zagrożonym wysokimi karami – od grzywny i zakazu prowadzenia pojazdów po pozbawienie wolności. Dodatkowo, jeśli kierowca nie posiada uprawnień, konsekwencje prawne są jeszcze poważniejsze.
Policja apeluje o rozwagę i odpowiedzialność za kierownicą. Wsiadanie do samochodu po spożyciu alkoholu to nie tylko ryzyko utraty prawa jazdy, ale także realne zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego.