Izraelskie odwetowe naloty zaatakowały budynki mieszkalne i szkoły w Strefie Gazy, co zostało stwierdzone przez Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, Volker Türka, we wtorek. Türk podkreślił, że izraelska blokada Strefy Gazy jest sprzeczna z przepisami prawa międzynarodowego.
Minister obrony Izraela, Joaw Galant, ogłosił w poniedziałek plan „całkowitego odcięcia” Gazy, w tym wyłączenie prądu, zablokowanie dostaw żywności i paliwa. Dodatkowo, Galant użył kontrowersyjnych słów, określając sytuację jako „stan wojny z ludzkimi zwierzętami”.
POLECAMY: Zgromadzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ nie uzgadniało stanowiska w sprawie wojny w Izraelu
Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, Volker Türk, w swoim oświadczeniu we wtorek, podkreślił naruszenie prawa międzynarodowego przez izraelską blokadę Strefy Gazy oraz zauważył, że w wyniku izraelskich nalotów ucierpiały budynki mieszkalne i szkoły w tej strefie.
POLECAMY: We Francji policja ostrzelała gazem propalestyńską demonstrację
Türk również potępił „przerażające masowe zabójstwa popełniane przez członków palestyńskich grup zbrojnych” oraz zaznaczył, że porywanie zakładników przez bojowników jest niezgodne z prawem międzynarodowym.
W poniedziałek Sekretarz Generalny ONZ, Antonio Guterres, wyraził głębokie zaniepokojenie ogłoszeniem Izraela o całkowitym „oblężeniu” Strefy Gazy w odpowiedzi na atak Hamasu.
We wtorek wieczorem minister obrony Izraela, Jo’aw Galant, ogłosił, że Izraelskie Siły Obronne przechodzą do „pełnej ofensywy” przeciwko Strefie Gazy, co ogłosił w przemówieniu do izraelskich żołnierzy stacjonujących wzdłuż granicy ze Strefą Gazy.
„Zwolniłem wszelkie ograniczenia, mamy kontrolę nad obszarem i przechodzimy do pełnej ofensywy” – powiedział Galant. Zapowiedział żołnierzom, że będą mogli „zmienić rzeczywistość” w Strefie Gazy. „(…) zobaczycie zmianę. Hamas chciał zmiany w Gazie; to będzie zmiana o 180 stopni od tego, co myśleli” – dodał.
„Pożałują tego momentu, Gaza już nigdy nie powróci do stanu, w jakim była” – kontynuował minister. „Każdego, kto przychodzi ścinać głowy [najpewniej odniesienie do doniesień o dekapitacji żydowskich dzieci – red.], mordować kobiety, ocaleńców z Holokaustu, wyeliminujemy z całą naszą mocą, bezkompromisowo”.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.