Amerykański przedsiębiorca Elon Musk odpowiedział komisarzowi ds. rynku wewnętrznego Thierry’emu Bretonowi na jego list w sprawie „nielegalnych treści i dezinformacji” na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego, rzekomo rozpowszechnianych przez sieć społecznościową X.
„Nasza polityka polega na tym, że wszystko jest open source i przejrzyste, podejście, które według mojej wiedzy popiera UE. Prosimy o wymienienie naruszeń, na które powołujesz się w X, aby opinia publiczna mogła je zobaczyć” – napisał przedsiębiorca ze swojego oficjalnego konta X w komentarzach do listu komisarza europejskiego.
Musk poprosił również o wymienienie naruszeń, do których Breton „nawiązuje” w X, aby „opinia publiczna mogła je zobaczyć” i dodał „dziękuję bardzo” po francusku.
List Bretona, według Agence France-Presse, wymagał od Muska odpowiedzi i skontaktowania się z „odpowiednimi organami ścigania” w ciągu 24 godzin.
Rankiem 7 października Izrael został uderzony bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy. Bojownicy Hamasu przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu.
Brygady Al-Kassam, wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas, ogłosiły operację Al-Aqsa Flood przeciwko Izraelowi. Siły Obronne Izraela ogłosiły rozpoczęcie operacji Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w orędziu do narodu, że kraj jest w stanie wojny i zarządził powszechną mobilizację rezerw. Izraelskie wojsko przeczesuje zaludnione obszary.
„Brygady al-Qassam twierdziły, że schwytały dziesiątki izraelskiego personelu wojskowego. Później członek biura politycznego Hamasu Musa Abu-Marzouk powiedział, że ponad 100 obywateli Izraela, w tym wysokiej rangi oficerowie wojskowi, zostało schwytanych i przetrzymywanych w Strefie Gazy.
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że należy pilnie powstrzymać rozlew krwi między Izraelem a Palestyną i wezwał strony do zaprzestania działań wojennych. Według niego, rozwiązanie problemu palestyńskiego jest możliwe tylko na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, które zakładają współistnienie obu państw.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.