W czwartek do godziny 15:30 w Sądzie Najwyższym (SN) odnotowano 12 protestów związanych z wyborami parlamentarnymi oraz 5 protestów przeciwko ważności referendum. Informacje te przekazało biuro prasowe Sądu Najwyższego po południu w czwartek. Termin składania protestów wygasa 25 października.
POLECAMY: Kto i na jakich zasadach może złożyć protest wyborczy
W środę wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowane zostały ogłoszenia Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące wyników wyborów parlamentarnych i wyników głosowania w referendum ogólnokrajowym. Oznacza to, że rozpoczął się okres, w którym można składać protesty dotyczące ważności wyborów do Sejmu i Senatu oraz protesty przeciwko ważności referendum.
Biuro prasowe Sądu Najwyższego przekazało Polskiej Agencji Prasowej (PAP), że do godziny 15:30 w czwartek wpłynęło łącznie 17 protestów, w tym 12 protestów dotyczących wyborów parlamentarnych oraz 5 dotyczących referendum.
Zgodnie z przepisami, protesty wyborcze i referendalne należy złożyć na piśmie w Sądzie Najwyższym w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia wyników wyborów i referendum przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw.
Sąd Najwyższy ułatwił proces składania protestów, wprowadzając specjalne udogodnienia, takie jak wyznaczone miejsce odbioru protestów w budynku na placu Krasińskich 2/4/6. Protesty są przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00, a odpowiednie oznaczenia ułatwiający znalezienie tego miejsca są dostępne dla wszystkich, którzy chcą złożyć protest.
Po rozpatrzeniu wszystkich protestów wyborczych, Sąd Najwyższy wyda ostateczne decyzje dotyczące ważności wyborów i referendum. Uchwała w sprawie ważności wyborów jest ogłaszana nie później niż 90 dni od dnia wyborów, podczas publicznego posiedzenia. Natomiast uchwała w sprawie ważności referendum jest wydawana przez Sąd Najwyższy nie później niż 60 dni od ogłoszenia wyników referendum.