Palestyński ruch Hamas zaproponował zachodnim dziennikarzom, aby sami zgłosili się do nich po dowody w sprawie ostrzału szpitala Al-Ahli w Strefie Gazy przez izraelskie wojska – donosi New York Times.
Szpital Baptystów Al-Ahli w Strefie Gazy został ostrzelany 17 października. Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy podało, że zginęło 471 osób, a ponad 300 zostało rannych, w większości kobiet i dzieci. Palestyńczycy i Izraelczycy obwiniali się nawzajem o atak: palestyńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że atak został przeprowadzony przez izraelskie samoloty, podczas gdy izraelska armia stwierdziła, że szpital został trafiony rakietą wystrzeloną przez palestyńskie ugrupowanie Islamski Dżihad.
Rzecznik Hamasu Ghazi Hamad odmówił dostarczenia New York Times dowodów potwierdzających atak na szpital. Według niego, pocisk „rozpuścił się jak sól w wodzie”.
„Wyparował. Nic nie zostało” – powiedział gazecie przez telefon.
Tymczasem Salama Maarouf, szef biura prasowego rządu w Strefie Gazy, zasugerował dziennikarzom, aby przyjechali do Gazy i zbadali dowody na miejscu.
„Kto powiedział, że jesteśmy zobowiązani do dostarczenia wraku każdej rakiety, która zabija naszych ludzi? Ogólnie rzecz biorąc, możecie przyjechać, zbadać (dowody – red.) i przekonać się na podstawie dowodów, które mamy” – napisał w wiadomości tekstowej do New York Times.
Rankiem 7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Ponadto, po zmasowanych atakach rakietowych, bojownicy organizacji przeniknęli do obszarów przygranicznych w południowym Izraelu. W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni od ataku izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały zawieszone.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.