Burmistrz miasta Slunj w Chorwacji, położonego przy granicy z Bośnią i Hercegowiną, zakłada tworzenie uzbrojonych grup samoobrony, które mają zabezpieczać miasto i jego okolicę przed nielegalnym napływem imigrantów – podała telewizja HRT.
Miro Bulj, burmistrz Slunja, ogłosił ten krok i zaapelował o wsparcie ze strony rządu centralnego. Jego celem jest stworzenie straży granicznej na obszarze łączącym region z Bośnią i Hercegowiną. Burmistrz podkreślił, że jest to inicjatywa samoobrony i samoorganizacji, która ma za zadanie zabezpieczyć region przed niekontrolowanym napływem migrantów, w tym potencjalnych terrorystów.
Bulj podkreślił, że wiele krajów zamyka swoje granice, ale Chorwacja pozostaje otwarta, a jego priorytetem jest bezpieczeństwo rodzimych mieszkańców i ich dzieci. W związku z dużym wzrostem liczby imigrantów w tym roku, wzrosła także liczba wniosków o azyl oraz liczba schwytanych przemytników ludzi w Chorwacji.
Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat), we wrześniu tego roku, w czerwcu, 83 385 osób złożyło wnioski o ochronę międzynarodową w krajach Unii Europejskiej. To oznacza wzrost o 25 procent w porównaniu z czerwcem 2022 roku, gdy liczba składanych wniosków wynosiła 66 845.
Unijna agencja Frontex także podała we wrześniu, że w bieżącym roku liczba nielegalnych migrantów wykrytych na granicach UE wzrosła o 18 procent, a na szlakach przez Morze Śródziemne odnotowano aż 96 procent więcej przypadków przekroczeń granic. Agencja ocenia, że presja migracyjna z Tunezji i Libii może nadal utrzymywać się.
W okresie od stycznia do sierpnia 2023 roku wykryto łącznie 232 350 przypadków nielegalnego przekroczenia zewnętrznych granic Unii Europejskiej. To stanowi wzrost o 18 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i jest najwyższą liczbą od roku 2016.