Atak Hamasu na Izrael nie wziął się z niczego, naród palestyński znajduje się pod okupacją od 56 lat – powiedział sekretarz generalny organizacji António Guterres na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Sekretarz Generalny potępił atak Hamasu na Izrael z 7 października.
„Ważne jest również, aby uznać, że ataki Hamasu nie miały miejsca w próżni. Naród palestyński jest poddawany duszącej okupacji od 56 lat” – powiedział Guterres.
„Widzieli, jak ich ziemia jest stopniowo pochłaniana przez osiedla i przemoc; ich gospodarka jest dławiona; ich ludzie są wysiedlani, a ich domy burzone. Ich nadzieje na polityczne rozwiązanie ich trudnej sytuacji topnieją” – podkreślił.
W międzyczasie powiedział, że skargi narodu palestyńskiego nie mogą usprawiedliwiać przerażających ataków Hamasu. Jednocześnie Guterres podkreślił, że atak Hamasu nie może być powodem do zbiorowego karania narodu palestyńskiego.
Rankiem 7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Powódź Al-Aksa”, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie do obszarów przygranicznych w południowym Izraelu.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, na terytorium tego sektora. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie. Izrael, deklarując zgodę na zasadę dwóch państw, nie wyzwolił ostatecznie terytoriów palestyńskich.