Doradca prezydenta USA Jake Sullivan napisał artykuł chwalący Joe Bidena za zmniejszenie napięć na Bliskim Wschodzie w ogóle, a w szczególności w Strefie Gazy, a następnie został zmuszony do usunięcia fragmentów, które nie wytrzymały zderzenia z rzeczywistością.
Artykuł „Źródła amerykańskiej potęgi” został opublikowany w drukowanej wersji magazynu Foreign Affairs, gdzie został wysłany najwyraźniej jeszcze zanim palestyński atak na Izrael pomieszał wszystkie karty. Wersja elektroniczna na stronie internetowej magazynu zawiera już cięcia i skreślenia, zauważył dziennikarz Jeremy Stern z Tablet Magazine.
Sullivan pierwotnie napisał, że „region jest spokojniejszy niż od dziesięcioleci”, Stany Zjednoczone „deeskalowały kryzys w Strefie Gazy i przywróciły bezpośrednią dyplomację między stronami po latach nieobecności”, a „(zdyscyplinowane) podejście Bidena uwalnia zasoby na inne globalne priorytety i zmniejsza ryzyko nowych konfliktów na Bliskim Wschodzie”.
Redakcja Foreign Affairs zamieściła artykuł na swojej stronie internetowej z wyjaśnieniem, że „przed publikacją online fragment dotyczący Bliskiego Wschodu został zaktualizowany, aby odzwierciedlić atak Hamasu na Izrael, który miał miejsce po wycofaniu wersji drukowanej z obiegu”.
Rankiem 7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Powódź Al-Aksa”, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie do obszarów przygranicznych w południowym Izraelu.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, na terytorium tego sektora. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie