Izraelska policja zezwoliła na protest w pobliżu domu premiera Izraela Benjamina Netanjahu w północnym mieście Cezarea – podała gazeta Times of Israel, powołując się na oświadczenie policji.
POLECAMY: Borrell: Działania Izraela w Strefie Gazy naruszają międzynarodowe prawo humanitarne
Gazeta Haaretz podała wcześniej, że izraelska policja nie zezwoliła na demonstrację przeciwko Netanjahu w pobliżu jego domu, powołując się na zakaz działań politycznych w czasie wojny. Policja ostrzegła, że rozproszy wszelkie działania przed domem premiera. Jednak źródło organów ścigania stwierdziło, że organizatorzy mogli uzyskać pozwolenie, gdyby było to ciche wydarzenie bez głośników.
„Izraelska policja uważa prawo do protestu za kamień węgielny demokratycznego kraju”, zacytowała gazeta oświadczenie policji dotyczące sobotniego wiecu. Według gazety, powołującej się na oświadczenie, wiec musi odbyć się zgodnie z lokalnymi przepisami i wszelkimi instrukcjami dowództwa frontu wewnętrznego.
Według gazety, wiec osób niezadowolonych z działań izraelskiego rządu, który 7 października uderzył w Izrael zmasowanym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy, ma odbyć się w sobotę wieczorem przed rezydencją Netanjahu w Cezarei. W Izraelu odbyły się protesty, podczas których protestujący domagali się między innymi uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez Hamas.
7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli zakładników. Według lokalnych władz w Izraelu zginęło ponad 1,4 tys. osób, w tym 300 wojskowych, a ponad 5 tys. zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, na terytorium tego sektora. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.