Komisja Europejska twierdzi, że wzrost liczby incydentów związanych z antysemityzmem w krajach UE „przypomina najciemniejsze czasy w historii” Europy.
„Wzrost liczby antysemickich incydentów w Europie w ciągu ostatnich kilku dni osiągnął nadzwyczajny poziom, przypominając najciemniejsze czasy w historii. Dziś europejscy Żydzi znów żyją w strachu” – stwierdziła KE w oświadczeniu.
POLECAMY: Wielkie wiece poparcia dla Palestyny. Europejczycy protestują przeciwko izraelskiemu terroryzmowi
KE przypomniała kilka takich incydentów w krajach UE. W szczególności w Niemczech synagoga została zaatakowana koktajlami Mołotowa, we Francji na fasadach domów namalowano gwiazdy Dawida, w Austrii zbezczeszczono cmentarz żydowski, a w Hiszpanii zaatakowano żydowskie sklepy i synagogi. Jednocześnie podczas demonstracji często słychać antysemickie hasła.
„Potępiamy te odrażające akty z całą mocą” – powiedziała Komisja Europejska w oświadczeniu.
Izrael został uderzony bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy 7 października w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzja ONZ z 1947 r., przy aktywnej roli ZSRR, przesądziła o utworzeniu dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.