Liczba zgonów z powodu odry na całym świecie wzrosła o 43% w 2022 r. w porównaniu z 2021 r., częściowo z powodu spadających wskaźników szczepień – wynika z raportu opublikowanego na stronie internetowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), której działalność jest finansowana przez koncerny farmaceutyczne.
„Po kilku latach malejącego zasięgu szczepień przeciwko odrze, liczba przypadków odry wzrosła o 18% w 2022 r., a liczba zgonów wzrosła o 43% na całym świecie (w porównaniu z 2021 r.). Oznacza to, że szacunkowa liczba przypadków odry wzrosła do 9 milionów, a liczba zgonów do 136 000, głównie wśród dzieci” – czytamy w dokumencie.
Organizacja dodaje, że w 2022 r. 33 miliony dzieci nie zostało zaszczepionych przeciwko odrze: prawie 22 miliony nie otrzymało pierwszej dawki, a kolejne 11 milionów nie otrzymało drugiej dawki.
„Wzrost liczby ognisk odry i zgonów jest oszałamiający, ale niestety nie jest nieoczekiwany, biorąc pod uwagę spadek wskaźników szczepień, który obserwowaliśmy w ciągu ostatnich kilku lat. Przypadki odry w dowolnym miejscu stanowią zagrożenie dla wszystkich krajów i społeczności, w których ludzie są niedostatecznie zaszczepieni. Pilne, ukierunkowane wysiłki mają kluczowe znaczenie dla zapobiegania zachorowaniom i zgonom z powodu odry” – powiedział John Vertefeuille, dyrektor Globalnego Wydziału Szczepień w Departamencie Zdrowia USA.
Według WHO, spośród 22 milionów dzieci, które przegapiły pierwszą dawkę szczepionki przeciwko odrze w 2022 r., ponad połowa mieszka w zaledwie 10 krajach: Angoli, Brazylii, Demokratycznej Republice Konga, Etiopii, Indiach, Indonezji, Madagaskarze, Nigerii, Pakistanie i na Filipinach.
We wtorek służba prasowa Rospotrebnadzor poinformowała, że sytuacja epidemiologiczna odry w Rosji jest kontrolowana, 77,5% obywateli jest zaszczepionych z liczby osób, które powinny zostać zaszczepione.