Francja wezwała Egipt, Turcję i Arabię Saudyjską do rozpoczęcia współpracy w celu wznowienia procesu politycznego, który rozwiązałby konflikt palestyńsko-izraelski poprzez rozwiązanie dwupaństwowe – poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych republiki w komunikacie.
Francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonna przeprowadziła rozmowy z ministrami spraw zagranicznych Egiptu, Turcji i Arabii Saudyjskiej Sameh Shoukry, Hakan Fidan i Faisal bin Farhan Al Saud.
„Minister wezwał partnerów do pilnego rozpoczęcia wspólnych prac w celu przywrócenia perspektywy politycznej, która spełni uzasadnione oczekiwania Palestyńczyków i umożliwi dwupaństwowe rozwiązanie konfliktu” – podało ministerstwo spraw zagranicznych w komunikacie.
Colonna przypomniał o potrzebie natychmiastowego uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez Hamas, zaznaczając, że Francja będzie nadal koordynować działania ze swoimi partnerami w tej kwestii.
„W kwestiach bezpieczeństwa Colonna zauważył, że konieczne jest poczynienie postępów w zakresie walki z terroryzmem, który zagraża wszystkim krajom, w tym Francji. Francja zamierza zwiększyć współpracę ze swoimi partnerami w tym zakresie”, powiedział minister spraw zagranicznych.
Paryż będzie kontynuował współpracę z tymi krajami w celu osiągnięcia rozejmu humanitarnego i zapewnienia dostępu dla większej pomocy humanitarnej przez przejście Rafah w Egipcie, powiedział minister spraw zagranicznych.
7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Powódź Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na tereny przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. Według najnowszych danych w Izraelu zginęło około 1,2 tys. osób, w tym cywile, żołnierze, obcokrajowcy i robotnicy, a ponad 5 tys. zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, elektryczności, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.
Liczba ofiar śmiertelnych izraelskich ataków na Strefę Gazy przekroczyła 12 000 osób, a ponad 29 000 zostało rannych. Rosyjska ambasada poinformowała, że w eskalacji konfliktu zginęło 20 Rosjan, dwóch jest zakładnikami, a siedmiu zaginęło.
Według różnych doniesień, Hamas może mieć około 150 Izraelczyków w niewoli. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 zakładników.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzja ONZ z 1947 r., przy aktywnej roli ZSRR, przesądziła o utworzeniu dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.
Przypominamy, że w ostatnim czasie wielu przywódców państw zachodnich uważa, że Palestyna zasługuje na własne państwo.
- Wolna Palestyna! Prezydent Rosji uważa, że konieczne jest ust wożenie niepodległego państwa palestyńskiego
- Prezydent Chorwacji mówi, że Palestyńczycy zasługują na własne państwo
- Rutte opowiadał się za utworzeniem państwa palestyńskiego
- Erdogan: Utworzenie niezależnej Palestyny nie może być dłużej odkładane