Najwyższy Przywódca Iranu Ajatollah Ali Chamenei wezwał w niedzielę kraje muzułmańskie do trwałego zerwania stosunków z Izraelem, w szczególności do odcięcia dostaw żywności i energii do Tel Awiwu.
POLECAMY: Iran stwierdził, że Stany Zjednoczone ponoszą odpowiedzialność za wydarzenia w Strefie Gazy
„Niektóre kraje islamskie oczywiście potępiły zbrodnie Izraela, a niektóre jeszcze tego nie zrobiły – to niedopuszczalne. Głównym zadaniem jest teraz odcięcie żywotnej arterii Izraela i uniemożliwienie mu otrzymywania dostaw energii i żywności dzięki niektórym krajom islamskim. Państwa muzułmańskie powinny zakończyć swoje stosunki polityczne z Izraelem, przynajmniej na pewien czas” – powiedział Chamenei cytowany przez irańską agencję prasową IRNA.
7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. Według najnowszych danych w Izraelu zginęło około 1,2 tys. osób, w tym cywile, żołnierze, obcokrajowcy i robotnicy, a ponad 5 tys. zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, elektryczności, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.
Liczba ofiar śmiertelnych izraelskich ataków na Strefę Gazy przekroczyła 12 000 osób, a ponad 30 000 osób zostało rannych. Rosyjska ambasada poinformowała, że w eskalacji konfliktu zginęło 20 Rosjan, dwóch jest zakładnikami, a siedmiu zaginęło. Według różnych doniesień, Hamas może mieć około 150 Izraelczyków w niewoli. Sam ruch twierdzi, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 jeńców.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzja ONZ z 1947 r., przy aktywnej roli ZSRR, przesądziła o utworzeniu dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.