Z wyników sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster wynika, że 27 proc. respondentów w Polsce popiera wprowadzenie obowiązkowej służby wojskowej, natomiast 44 proc. jest przeciwna tej koncepcji. Spośród badanych 13 proc. wskazuje, że obowiązek ten powinien obejmować zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Warto również zaznaczyć, że 16 proc. ankietowanych nie potrafiło jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
Analizując podział ze względu na płeć, wyniki ukazują, że większość przeciwników obowiązkowej służby wojskowej to mężczyźni (49 proc.), w porównaniu do 40 proc. respondentek. Wśród badanych istnieje także grupa (16 proc.), której brak jest wyraźnego stanowiska w tej kwestii.
POLECAMY: Podarte mundury, brak amunicji hełmy z czasów PRL. Prawdziwy obraz polskiej armii
Profesor Kazimierz Kik, politolog, wskazuje na subtelny obraz ewolucji instynktu samozachowawczego Polaków, uznając, że zmieniający się stosunek do wojska jest skorelowany z europeizacją społeczeństwa. Kik podkreśla, że skojarzenia związane z wojskiem często łączą się z perspektywą wojny, a obserwowana tendencja wskazuje na stopniowe zanikanie wojowniczego instynktu wśród Polaków.
Zauważa się także przesunięcie priorytetów społecznych, gdzie według cytowanego profesora Kika, przygotowanie do wojny ustępuje miejsca trosce o indywidualny komfort. Odczytane rezultaty sondażu sugerują, że społeczeństwo zmienia swoje spojrzenie na kwestie związane z bezpieczeństwem narodowym, a priorytety ewoluują w kierunku aspektów związanych z komfortem życia jednostki.