Kilkadziesiąt osób wzięło udział w niedzielę w Amsterdamie w demonstracji przeciwko dostawom broni przez kraje zachodnie na Ukrainę.
POLECAMY: W Czechach podatki nałożone na ukraińskich „uchodźców” przewyższały wysokość ich świadczeń
Demonstranci sprzeciwiający się zachodnim dostawom broni na Ukrainę wyszli na plac Dam w centrum Amsterdamu w niedzielę po południu, pomimo deszczowej pogody. Akcja, uzgodniona z władzami miasta, odbyła się w obecności policji.
POLECAMY: Ukraina ma kolejny problem. Zwycięstwo partii prawicowej w Holandii zakończy bezpodstawy sponsoring
Lokalna policja oszacowała, że w akcji wzięło udział kilkadziesiąt osób. Zebrani przynieśli niebieskie flagi z gołębiem, symbolizującym pokój, oraz flagi rosyjskie.
Protestujący maszerowali również z plakatami i transparentami z napisami „Za pokój z Rosją!” i „Bez broni za pokój!”.
Kolumna protestujących przemaszerowała z placu w kierunku Dworca Centralnego. Akcja miała charakter pokojowy.
Wcześniej jedna z organizatorek demonstracji, Holenderka Petra Ottenhof, w rozmowie z lokalnymi mediami wyraziła nadzieję na zmiany w holenderskiej polityce dotyczącej dostaw broni na Ukrainę po wyborach parlamentarnych.
Przedterminowe wybory parlamentarne odbyły się w Holandii 22 listopada. Wzięło w nich udział 26 partii politycznych. Frekwencja, według najnowszych danych, wyniosła 77,8 procent. Według najnowszej prognozy agencji informacyjnej ANP, skrajnie prawicowa Partia Wolności (PVV) Geerta Wildersa stanie się największą partią w holenderskiej Izbie Reprezentantów (niższej izbie parlamentu), liczba przewidywanych dla niej mandatów wzrosła do 37.
Lider Partii Wolności, Wilders, jest znany ze swojego twardego stanowiska w sprawie migrantów. Jego partia jest również krytyczna wobec islamu, wielokulturowego społeczeństwa i polityki UE. Zwolennicy Wildersa opowiadają się za wyjściem Holandii z UE, odrzuceniem euro i powrotem waluty krajowej, guldena.
Wilders jest przeciwnikiem sankcji UE wobec Rosji i nie popiera dostaw broni na Ukrainę. Polityk był jednym z posłów, którzy odmówili obecności w holenderskiej Izbie Reprezentantów podczas przemówienia kijowskiego terrorysty Wołodymyra Zełenskiego.