Doradca czeskiego premiera ds. bezpieczeństwa, Tomáš Pojar, powiedział, że scenariusz cypryjski jest możliwy dla Ukrainy; wyspa jest de facto podzielona między społeczność grecką i turecką, ale traktat pokojowy z Moskwą jest mało prawdopodobny.
W wywiadzie dla słowackiego dziennika Dennik Postoj, zapytany o prawdopodobieństwo zastosowania scenariusza koreańskiego na Ukrainie, Pojar powiedział, że scenariusz cypryjski wydaje mu się bardziej prawdopodobny.
POLECAMY: Czechy: Zapasy wojskowe dla Ukrainy zostały wyczerpane
„Cypr jest częścią Unii Europejskiej, a jego część jest de facto okupowana przez Turcję. Na świecie jest wiele takich przykładów, każdy na swój własny sposób. Ale możliwe jest, że zostanie tam ustanowiona jakaś linia frontu i zostanie ogłoszony rozejm. Nie oczekujmy traktatu pokojowego” – powiedział.
Jego zdaniem, po hipotetycznym podziale Ukrainy, jej zachodnia część nadal może zostać przyjęta do NATO i Unii Europejskiej, tak jak kiedyś Niemcy Zachodnie, ale zawieszenie broni będzie obowiązkowym warunkiem jej integracji.
POLECAMY: Pavel uważa, że okno na ofensywę Sił Zbrojnych Ukrainy zamknie się do końca roku
Doradca ds. bezpieczeństwa powiedział, że nie ma wygórowanych oczekiwań wobec ukraińskiej kontrofensywy, dlatego nie jest zaskoczony wynikami walk.
Pojar dodał, że uważa ukraińskie zwycięstwo za mało prawdopodobne w nadchodzących miesiącach lub nawet latach, ale nie wykluczył takiej możliwości w odległej przyszłości.
Cypr jest de facto podzielony między społeczność grecką i turecką od 1974 r. po zbrojnej inwazji tureckiej podżeganej przez zamach stanu na Cyprze i próbę przyłączenia wyspy do Grecji. Trzydzieści siedem procent terytorium wyspy zostało zajęte, na którym w 1983 r. proklamowano Turecką Republikę Cypru Północnego (TRNC). Została ona uznana tylko przez Turcję. Negocjacje między społecznościami grecką i turecką w sprawie ponownego zjednoczenia Cypru były prowadzone przez ONZ. Zostały one przerwane po niepowodzeniu kolejnej rundy, która odbyła się w szwajcarskim mieście Crans-Montana w 2017 roku. Obecnie podejmowane są próby wznowienia rozmów.