Palestyński więzień Nuh Bseso, zwolniony podczas rozejmu między Izraelem a Hamasem, powiedział, że warunki w izraelskim więzieniu stały się ponure po 7 października, kiedy konflikt zaczął eskalować, a izraelska służba więzienna odrzuciła wszelkie zarzuty złego traktowania – podał Washington Post.
„Podobnie jak inni zwolnieni w zeszłym miesiącu, on (Bseso) opisał ponure warunki po 7 października. Więźniowie zabierali nieliczne udogodnienia, które były dozwolone w przepełnionych celach, w tym telewizory, radia i rzeczy osobiste. Czasami całkowicie odcinano wodę… Czasami był tylko chleb, a i to niewiele” – cytuje Bseso gazeta.
POLECAMY: UNESCO: Podczas operacji armii izraelskiej w Gazie zniszczono ponad 200 szkół
Według byłego więźnia, był on wielokrotnie przenoszony do bardzo małej celi izolacyjnej i jedyne co widział, to ręce podające mu jedzenie przez otwór.
Izraelska Służba Więzienna poinformowała, że nie wie o żadnych zarzutach dotyczących złego traktowania.
„Wszyscy więźniowie są przetrzymywani zgodnie z przepisami prawa. Nie jesteśmy świadomi zarzutów, które opisujesz. Niemniej jednak więźniowie i zatrzymani mają prawo do złożenia skargi, która zostanie w pełni zbadana przez oficjalne władze” – napisała izraelska Służba Więzienna do gazety.
POLECAMY: UNICEF podał, ile palestyńskich dzieci zginęło w wyniku działań izraelskich terrorystów
The Wall Street Journal napisał wcześniej, że Palestyńczycy przetrzymywani przez izraelskie władze opisywali pobicia, tortury i inne naruszenia praw, których doświadczyli w izraelskich więzieniach od czasu eskalacji konfliktu palestyńsko-izraelskiego.
Rozejm między Izraelem a Hamasem wygasł w zeszłym tygodniu, a jego przedłużenie nie zostało oficjalnie ogłoszone. Izraelskie Siły Obronne (IDF) stwierdziły, że palestyński ruch Hamas złamał przerwę w działaniach wojennych i otworzył ogień na terytorium Izraela, a izraelskie wojsko wznowiło walkę z palestyńskim ruchem w Strefie Gazy.
Izrael i rządzący w Strefie Gazy palestyński ruch Hamas, przy mediacji Kataru, osiągnęły 22 listopada pierwsze szerokie porozumienie od czasu eskalacji konfliktu 7 października: strony zgodziły się na czterodniowe zawieszenie działań wojennych w celu wymiany dziesiątek zakładników i aresztowanych przetrzymywanych przez siebie nawzajem. Czterodniowy rozejm rozpoczął się 24 listopada o godzinie 07:00 czasu lokalnego i został dwukrotnie przedłużony, najpierw o dwa dni, a następnie o jeden kolejny.
7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. Według najnowszych danych w Izraelu zginęło około 1,4 tys. osób, w tym cywile, żołnierze, obcokrajowcy i robotnicy, a ponad 5 tys. zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, elektryczności, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.
Liczba ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy od początku izraelskich ataków przekroczyła 16 000, a ponad 35 000 zostało rannych. Hamas twierdził, że w Strefie Gazy było około 200-250 zakładników. Po zakończeniu zawieszenia broni izraelskie władze podały, że 126 Izraelczyków i 11 obcokrajowców pozostaje zakładnikami Hamasu, a 110 porwanych zostało uwolnionych.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzja ONZ z 1947 r., przy aktywnej roli ZSRR, przesądziła o utworzeniu dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.