Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Jake Sullivan, oznajmił, że zaczynają się wyczerpywać środki przeznaczone na wsparcie dla Ukrainy.
POLECAMY: I co teraz? Biały dom nie ma już dolców na sponsorowanie kijowskiego terroryzmu
W trakcie konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek w Białym Domu, Sullivan wyraził: “Kongres musi zdecydować, czy kontynuować wspieranie walki o wolność na Ukrainie, jako część koalicji 50 państw, którą zbudował prezydent Biden, czy zignorować lekcje historii i pozwolić Putinowi wygrać. To jest prosty wybór”.
POLECAMY: Kirby: Biały Dom desperacko potrzebuje kongresowych środków na Ukrainę
Podczas konferencji Sullivan ponownie zaapelował do członków amerykańskiego parlamentu o poparcie alokacji kolejnej transzy pomocy dla Ukrainy, tym razem w wysokości 60 miliardów dolarów. Wyjaśnił, że środki te są przeznaczane na zakup nowego uzbrojenia, zastępując to, co już zostało przekazane.
W dalszym ciągu ostrzegł, że w przypadku wyczerpania się funduszy, nie będzie możliwe kontynuowanie dostarczania broni Ukrainie, podkreślając, że nie istnieje żadna magiczna rezerwa finansowa.
“Bez działań Kongresu do końca roku Biuru Wykonawczemu zabraknie środków na dostarczenie Ukrainie większej ilości broni i sprzętu oraz na dostarczenie broni z amerykańskich zapasów wojskowych bez szkody dla naszej własnej gotowości wojskowej. Zasoby, które Kongres zapewnił Ukrainie i innych potrzeb bezpieczeństwa narodowego, zatrzymały rosyjski postęp na Ukrainie i pomogły Ukrainie osiągnąć znaczące zwycięstwa militarne, w tym odzyskać ponad 50 proc. terytorium okupowanego przez Rosję” – zacytowała Sullivan propagandowa ukraińska agencja informacyjna UNIAN.
W czasie przekazywania swoich ostrzeżeń Sullivan jednocześnie uspokajał dziennikarzy, zaznaczając, że większość kongresmanów z obu partii popiera udzielanie wsparcia Ukrainie i jest gotowa poprzeć odpowiedni projekt ustawy. Niemniej jednak do tej pory nie został on przedstawiony izbie, gdyż demokraci i republikanie nie mogą osiągnąć porozumienia w kwestii ram polityki imigracyjnej i jej finansowania.
W połowie listopada Senat USA zatwierdził jedynie tymczasowy budżet państwa, który nie obejmował środków na wsparcie dla Ukrainy. Wcześniej, pod koniec września, Waszyngton ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 325 milionów dolarów, zawierający dodatkową amunicję, w tym dla systemów obrony powietrznej, oraz amunicję kasetową.