Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że jego zdaniem dialog między Bratysławą a Moskwą jest konieczny, odrzucając pogląd, że konieczne jest udawanie, że Rosja nie istnieje z powodu konfliktu na Ukrainie.
POLECAMY: Fico uważa, że Słowacja musi przygotować się na normalizację stosunków z Rosją
Fico przyjął ambasadorów Stanów Zjednoczonych i Rosji 30 listopada. Zaznaczył, że traktuje „każdego z nich z szacunkiem, ponieważ nie nosi czarno-białych okularów”. Premier powiedział również, że Słowacja powinna przygotować się na okres po zakończeniu konfliktu na Ukrainie i „normalizacji stosunków słowacko-rosyjskich”.
„Potwierdzam, że w siedzibie rządu odbyło się spotkanie z ambasadorami Rosji i Stanów Zjednoczonych. Treść tych spotkań była standardowa, ponieważ Słowacja jest krajem, który utrzymywał i będzie utrzymywał przyjazne stosunki z każdym krajem na świecie, który jest tym zainteresowany… Panie i panowie, chcę otwarcie powiedzieć, że odrzucam pogląd, że Rosja nie istnieje, Rosja była, jest i będzie” – powiedział Fico, odpowiadając na pytania w parlamencie. Uważa on, że w pewnym momencie konflikt na Ukrainie zakończy się i nastąpi „znacząca normalizacja stosunków” z Rosją.
„Rosja była ważnym partnerem Słowacji w przeszłości, ale dziś muszę stwierdzić, że stosunki są praktycznie martwe. Dziś nasza ambasada w Moskwie, a także rosyjskie przedstawicielstwo w Bratysławie, są w całkowitej izolacji, nie spotykają się z nikim, ale nie sądzę, że to jest w porządku, musimy rozmawiać, jeśli nie będziemy rozmawiać, to nie będzie postępu” – powiedział Fico.
Powiedział, że wcześniej powiedział rosyjskiemu ambasadorowi, że uważa użycie siły wojskowej na Ukrainie za naruszenie prawa międzynarodowego. „Ale to nie znaczy, że nie spotkam się z nim i nie podam mu ręki, ponieważ powiedzieliśmy to samo, gdy użyto siły wojskowej w Iraku… a teraz nie powinienem mieć normalnych stosunków z ambasadorem USA? A może powinienem udawać, że USA nie istnieją?” – zauważył Fico. Słowacki premier dodał, że republika będzie trzymać się własnych interesów w kwestiach polityki zagranicznej.