Barbara Nowacka – nowa Minister Edukacji wezwała do zaprzestania zadawania uczniom pracy domowej podczas świąt i zapowiedziała przeprowadzenie audytu oraz zmiany w kuratoriach oświaty. Pojawiają się także pierwsze konkretne propozycje zmian, w tym te dotyczące nauczania religii.
Nowe wytyczne dotyczące lekcji religii
Barbara Nowacka sugeruje, że ograniczenie czasu nauczania religii w szkołach do jednej godziny tygodniowo byłoby opłacane z budżetu państwa. Dodatkowe godziny byłoby możliwe do uzyskania, ale kosztowałyby rodziców, którzy chcieliby więcej nauki religii dla swoich dzieci. Istotne jest też, że Nowacka podkreśla konieczność konsultacji z Episkopatem w przypadku wprowadzania takich zmian.
Pomimo postulatów części rodziców o całkowitym wycofaniu religii ze szkół, eksperci zaznaczają, że jest to niemożliwe ze względu na obowiązujące prawo, takie jak konstytucja oraz zawarty konkordat, który zobowiązuje do nauczania tego przedmiotu. Zmiana takiego stanu rzeczy wymagałaby nie tylko krajowej regulacji prawnej, ale także modyfikacji umów międzynarodowych i konstytucji.
Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, bp Artur Miziński, podkreślił, że nauczanie religii w publicznych placówkach jest zagwarantowane w konkordacie między Polską a Watykanem. Wskazał, że wszelkie zmiany w tym obszarze powinny być wprowadzane w dialogu z Kościołem. Hierarcha dodatkowo zaznaczył, że kwestie związane z nauczaniem religii są w zakresie kompetencji Komisji Wspólnej przedstawicieli rządu i Episkopatu.