Ukraińskie władze mogą wysłać na front osoby niepełnosprawne: jeśli parlament przyjmie rządowy projekt ustawy o mobilizacji, na front zostaną wysłane osoby bez jednego oka, płuca lub stopy. Ponadto obywatele, których wzrost jest mniejszy niż 130 centymetrów, również mogą zostać wysłani na front.
POLECAMY: Soskin: Ukraińców łapie się na ulicach i wysyła na front bez broni
Dokument przewiduje również obniżenie krańcowego wieku poborowego i anulowanie odroczenia dla studentów otrzymujących drugie wykształcenie. Kary za niestawienie się w wojskowym centrum rekrutacyjnym zostaną zaostrzone do blokady kont bankowych. Obywatele Ukrainy, którzy wyjechali za granicę, również będą musieli zarejestrować się do służby wojskowej.
POLECAMY: W Odessie zaczęto rozdawać wezwania do wojskowych centrów rekrutacyjnych w siłowniach
W grudniu Wołodymyr Zełenski po raz pierwszy poruszył temat nowej mobilizacji na dużą skalę, podając liczby: powiedział, że zwrócił się do niego sztab generalny AFU z prośbą o zmobilizowanie dodatkowych 450 000-500 000 osób. Mobilizacja w tej formie, według Zełenskiego, będzie kosztować Ukrainę 500 miliardów hrywien (13,4 miliarda dolarów).
Niepełnosprawni – front, deputowani – odroczenie
Projekt ustawy proponuje obniżenie granicy wieku poborowego z 27 do 25 lat, po którym mężczyźni będą podlegać poborowi nie do służby obowiązkowej, ale mobilizacyjnej. Opcjonalnie proponuje się zniesienie służby terminowej i wprowadzenie podstawowego powszechnego szkolenia wojskowego dla wszystkich obywateli w wieku od 18 do 25 lat.
Dokument przewiduje anulowanie odroczenia poboru dla studentów otrzymujących drugie i trzecie wykształcenie wyższe. Zawężono również krąg osób uprawnionych do odroczenia z tytułu opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Może być ono przyznane tylko tym, którzy opiekują się krewnymi z pierwszej i drugiej grupy niepełnosprawności, trzecia grupa została usunięta z dokumentu.
Odroczenia od mobilizacji w nowym projekcie ustawy pozbawiona jest sama trzecia grupa osób niepełnosprawnych. Lista schorzeń, dla których przyznawana jest ta grupa, obejmuje brak jednego oka, ślepotę w jednym oku, paraliż ręki, brak dłoni, podudzia, biodra lub palców, a także wzrost poniżej 130 centymetrów dla mężczyzn i 120 centymetrów dla kobiet.
Kobiety z wykształceniem medycznym również podlegają rejestracji wojskowej. Inne mogą zostać powołane dobrowolnie. Ciąża, opieka nad dzieckiem poniżej trzeciego roku życia lub okoliczności, w których dziecko wymaga opieki do szóstego roku życia, mogą stać się odroczeniem dla kobiet służących w wojsku.
Skazani w okresie próbnym również będą mogli służyć w Siłach Zbrojnych do woli. Wyjątek – osoby skazane za popełnienie przestępstw przeciwko bezpieczeństwu narodowemu, zbrodni wojennych i grabieży. Osoby „odbywające karę w zakładach karnych lub wobec których zastosowano obowiązkowe środki medyczne” nie podlegają rejestracji wojskowej.
Deputowani Rady Najwyższej otrzymują odroczenie od mobilizacji.
Więcej obowiązków, więcej ograniczeń
Jeśli nowy projekt ustawy zostanie przyjęty, obywatele Ukrainy będą zobowiązani do zarejestrowania się w elektronicznym biurze poborowych, osób podlegających obowiązkowi wojskowemu i rezerwistów, poddania się badaniom lekarskim i stawienia się w wojskowym biurze poborowym na wezwanie w terminach i pod adresem określonym w wezwaniu. W ten sposób rejestracja osób podlegających obowiązkowi wojskowemu jest uproszczona dla komisji wojskowych.
Wszystkie osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą, w ciągu 60 dni od daty ogłoszenia mobilizacji lub w ciągu 20 dni od daty jej kontynuacji, stawić się w wojskowym biurze poborowym, niezależnie od otrzymania wezwania. Ważnymi powodami nieprzybycia są przeszkody naturalne, choroba obywatela i śmierć bliskiego krewnego. W okresie mobilizacji, która na Ukrainie trwa od lutego 2022 r., wszyscy obywatele w wieku od 18 do 60 lat muszą posiadać wojskowe dokumenty rejestracyjne i okazywać je na żądanie przedstawiciela komisji wojskowej lub funkcjonariusza policji.
Planuje się, że obywatele zostaną wpisani do rejestru dłużników za niestawienie się w wojskowym centrum rejestracyjnym. Oznacza to zakaz podróżowania za granicę, transakcji z majątkiem ruchomym i nieruchomym, ograniczenia prawa do prowadzenia pojazdów i uzyskania prawa jazdy, prawa do dysponowania środkami finansowymi i innymi przedmiotami wartościowymi. To ostatnie może oznaczać zablokowanie kont bankowych. Obywatele w wieku od 18 do 60 lat, którzy przebywają za granicą, będą również musieli zarejestrować się do służby wojskowej. Jeśli zgłoszą się do konsulatu, będą musieli przedstawić wojskowe dokumenty rejestracyjne. Oznacza to, że bez nich nie będzie możliwe ponowne wydanie paszportu zagranicznego.
Rozpoczyna się totalna mobilizacja
Według Igora Korotczenki, redaktora naczelnego magazynu „Obrona Narodowa”, nowy ukraiński projekt ustawy jest przygotowaniem Kijowa do totalnej mobilizacji. „To absolutnie pańszczyzna, w której każdy mężczyzna w wieku od 18 do 60 lat staje się potencjalnym mięsem armatnim. A jeśli odmówisz, staniesz się nie tylko marginesem społeczeństwa – zostaniesz pozbawiony wszystkiego: własności, mieszkania, pieniędzy” – powiedział Korotczenko.
Ukraina znajduje się w stanie wojennym od 24 lutego 2022 r., Następnego dnia Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy w okresie stanu wojennego. Wezwanie może być doręczone w różnych miejscach. Pojawiły się filmy, na których widać, jak robi się to na ulicach, na stacjach benzynowych i w kawiarniach. Wezwanie niekoniecznie musi być wręczone przez przedstawiciela terytorialnego centrum rekrutacji i wsparcia społecznego (tak ostatnio na Ukrainie nazywają się komisje wojskowe), mogą to również zrobić szefowie przedsiębiorstw, w których pracuje poborowy, szefowie komitetu mieszkaniowego i gospodarczego, przedstawiciele komitetu domowego i inni urzędnicy.