Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ogłosił, że jego fundacja zobowiązuje się do pełnego sfinansowania procesu odbudowy Muzeum Romana Szuchewycza, które uległo całkowitemu zniszczeniu w wyniku ataku ze strony Rosji. „Nasza fundacja przeznaczy środki na wszystkie niezbędne prace rekonstrukcyjne” – zapewnił. Roman Szuchewycz pełnił funkcję głównodowodzącego Ukraińskiej Powstańczej Armii i był odpowiedzialny za ludobójstwo Polaków na obszarach Kresów Wschodnich.
POLECAMY: Rosjanie w wyniku ataku na Lwów zniszczyli muzeum zbrodniarza Szuchewycza. Mer Lwowa jest oburzony
Muzeum Romana Szuchewycza we Lwowie zostało doszczętnie zniszczone w wyniku ataku rosyjskiego, który miał miejsce w poniedziałek (01.01.2024 roku) nad ranem. Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wyraził swoje zaangażowanie w sprawę w poniedziałek po południu, deklarując, że jego fundacja podejmie się odbudowy tego historycznego miejsca.
“Musisz żyć tak, aby cię zapamiętano, a twoi wrogowie bali się ciebie nawet po śmierci. Chodzi o naszego Stepana Banderę i Romana Szuchewicza. Miejsce, które dziś celowo zniszczyli Rosjanie, to nie tylko muzeum, to dawna siedziba Naczelnego Wodza UPA. To tutaj zapadały ważne decyzje dla Ukrainy w XX wieku. Miejsce, w którym powstały podstawy armii ukraińskiej i idea niezależnej państwowości ukraińskiej” – napisał na platformie X.
POLECAMY: Lwowskie y domagają się przywrócenia tytułu „bohatera Ukrainy” Banderze i Szuchewyczowi
“Rosja, podobnie jak prawdziwi naziści, niszczy naszą pamięć narodową. To Muzeum Marii Primachenko, Muzeum Skoworody i uniwersytet, na którym studiował Bandera. Ale pamięci nie można spalić rakietami. Marina Poroszenko i ja postanowiliśmy odbudować Muzeum Szuchewycza, które dziś zostało zniszczone, aby zachować je dla potomności. Nasza Fundacja Poroszenki sfinansuje wszystkie niezbędne prace” – kontynuował.
Poroszenko zaznaczył, że Szuchewycz był „wyjątkową postacią”, ponieważ „założył pierwsze ukraińskie przedsiębiorstwo w Galicji” i wspierał finansowo tzw. Ukraińską Powstańczą Armię. Zapomniał jednak dodać, ze również był zbrodniarzem, który wraz z Banderą dokonał ludobójstwa na narodzie Polskim.
“To historia wielkiego Naczelnego Wodza. Który potrafił zbudować państwo w ramach imperium. Który potrafił od podstaw stworzyć ukraińską armię. Wierzył bezgranicznie w Ukrainę. My, Ukraińcy, pamiętamy. Muzeum przeżyje” – dodał.
W latach 1941-42 Szuchewycz dowodził oddziałami ukraińskimi w służbie nazistowskich Niemiec. Od 1943 roku był dowódcą zbrojnego ramienia OUN, Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), która do 1945 roku dokonała masowych mordów na około 100 tys. Polaków z Wołynia i Galicji Wschodniej. Szuchewyczowi przypisuje się bezpośrednią odpowiedzialność za wydanie zbrodniczego rozkazu. Zginął w obławie radzieckiego NKWD.
Na zachodniej Ukrainie Bandera i Szuchewycz uznawani są za bohaterów ruchu narodowowyzwoleńczego. UPA walczyła podczas II wojny światowej zarówno przeciwko Niemcom, jak i ZSRR.
Warto przypomnieć, że 5 marca 2021 roku Rada Miejska Tarnopola podjęła decyzję o nadaniu Stadionowi Miejskiemu w tym mieście imienia Romana Szuchewycza. Wybór daty nie był przypadkowy, ponieważ decyzja ta została podjęta w 71. rocznicę śmierci Szuchewycza, który poległ w walce z NKWD.