Sąd uwzględnił wnioski skazanych Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika o odroczenie wykonania kar pozbawienia wolności — poinformowała Onet sędzia Aleksandra Smyk, prezes Sądu Rejonowego dla Warszawy – Śródmieścia. Nie ulega wątpliwości, że Kamiński i Wąsik tym ruchem potwierdzili, że obawiają się wykonanie wyroku. Należy jednak pamiętać, ze co się odwlecze to nie uciecze a czas płynie. Sąd na rozpianie ich wniosków ma 21 dni.
POLECAMY: Ejchart: Mandaty skazanych Kamińskiego i Wąsika wygasły z powodu prawomocnego wyroku
Jednostką posiadającą uprawnienie do wydania policji dyspozycji zatrzymania i doprowadzenia do aresztu Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika, Grzegorza P. i Krzysztofa B. – byłych agentów CBA, skazanych za udział w tzw. aferze gruntowej – jest X Wydział Karny Sekcji Wykonawczej Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia. Termin 14 dni na uprawomocnienie się orzeczenia w sprawie skierowania do wykonania wygasł w środę.
W związku z powyższym, portal Onet poinformowała, że skontaktował się z sądem w Warszawie, aby sprawdzić, czy już przekazał stosowne instrukcje policji dotyczące zatrzymania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, a także ich doprowadzenia do aresztu śledczego. Portal podał, że jego celem było uzyskanie informacji na temat aktualnego stanu tej sprawy.
„Z uwagi na złożone wnioski do chwili obecnej nie zostało wydane zarządzenie o wykonaniu wyroku wobec dwóch osób skazanych w powyższej sprawie” – przekazała portalowi Onet sędzia Aleksandra Smyk, prezes Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia
„Osoby, w stosunku do których zarządzono wykonanie wyroku oraz wystawiono nakazy doprowadzenia do jednostek penitencjarnych złożyły wnioski o odroczenie wykonania prawomocnie orzeczonych kar pozbawienia wolności (art. 151 kkw) wraz z wnioskami o wstrzymanie wykonania orzeczeń w tym zakresie (art. 9§4 kkw)” – Wynika z odpowiedzi, jaką otrzymała portal Onetu z Sądu w zakresie sytuacji Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.
„Z uwagi na konieczność niezwłocznego rozpoznania wniosków w zakresie wstrzymania wykonania kary (art. 9§5 kkw) i wobec nieobecności referenta przydzielono je do rozpoznania poprzez System Losowego Przydziału Spraw innemu sędziemu wykonawczemu. Postanowieniem sądu wnioski zostały rozpoznane pozytywnie, co skutkowało wycofaniem dokumentacji osadzeniowej i nakazów doprowadzenia” – dodaje prezes Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia.
Przypominamy, że zgodnie z art. 19 § 4 k.k.w. rozpoznanie wniosków skazanych w zakresie odroczenia wykonania kary musi nastąpić w terenie 21 dni od dnia ich złożenia.