Polscy rolnicy blokujący granicę z Ukrainą na przejściu granicznym w Medyce zawiesili swoją akcję – poinformowała dziennikarzy wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul.
Protestujący polscy rolnicy wznowili w czwartek blokadę granicy na przejściu granicznym w Medyce. Wcześniej blokowali granicę od 16 listopada do 23 grudnia. Rolnicy domagają się dodatkowych dopłat dla producentów kukurydzy w wysokości tysiąca złotych (około 250 dolarów) na hektar, zwiększenia limitów kredytowych dla rolników oraz niepodnoszenia podatków od działalności rolniczej.
Przedstawiciele organizacji rolników Oszukana Wieś spotkali się w sobotę po południu w Rzeszowie z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Czesławem Siekierskim oraz Kubas-Hul.
„Dzisiaj zostało zawarte porozumienie o zawieszeniu akcji protestacyjnej rolników na granicy polsko-ukraińskiej w Medyce” – powiedziała Kubas-Hul.
Według niej stronami porozumienia są minister rolnictwa i rozwoju wsi, wojewoda podkarpacki oraz lider podkarpackiego oddziału „Oszukanej Wsi” Roman Kondrów.
Wojewoda poinformowała, że zgodnie z porozumieniem Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi akceptuje i przyjmuje do realizacji wszystkie trzy postulaty rolników: wprowadzenie dopłat do uprawy kukurydzy, zwiększenie wielkości kredytów dla producentów rolnych, utrzymanie wysokości podatku rolnego na poziomie z 2023 roku.
Według wojewody postulaty te zostaną zrealizowane po zakończeniu procesu legislacyjnego i uzyskaniu niezbędnej zgody Komisji Europejskiej.
Z kolei lider podkarpackiej „Oszukanej Wsi” powiedział, że po podpisaniu umowy protest na przejściu granicznym w Medyce zostanie zawieszony na okres potrzebny do wprowadzenia zmian prawnych.
Na początku listopada polscy przewoźnicy, do których później dołączyli rolnicy, zablokowali drogowe przejścia graniczne na granicy z Ukrainą. Domagają się przywrócenia wcześniej anulowanego systemu zezwoleń dla ukraińskich przewoźników komercyjnych z wyjątkami dla pomocy humanitarnej i dostaw dla ukraińskich wojsk, zawieszenia licencji dla firm założonych na Ukrainie po lutym 2022 r., ich kontroli oraz oddzielenia kolejek pustych i załadowanych pojazdów. Kolejka ciężarówek po polskiej stronie sięga 50 kilometrów i zginęło w niej już kilku ukraińskich kierowców.
Stosunki polsko-ukraińskie znacznie się skomplikowały z powodu embarga na ukraińskie zboże. 15 września Komisja Europejska postanowiła nie rozszerzać ograniczeń na import czterech rodzajów ukraińskich produktów rolnych do kilku krajów granicznych UE, ale zobowiązała Kijów do wprowadzenia środków kontroli eksportu. Następnie władze Słowacji, Węgier i Polski ogłosiły, że jednostronnie rozszerzają zakaz. Ukraina złożyła w tej sprawie skargę do WTO. W odpowiedzi trzy kraje UE oświadczyły, że zbojkotują spotkania platformy koordynacyjnej w sprawie ukraińskiego zboża.