Szef MSZ, Radosław Sikorski, poinformował, że obecnie prowadzone są rozmowy z ukraińską stroną dotyczące wprowadzenia nowych form wsparcia dla bohaterskiego oporu Ukrainy wobec agresji ze strony Rosji. Podczas spotkania z szefową MSZ Japonii, Yoko Kamikawą, padły również deklaracje o dodatkowym wsparciu, zarówno dla Ukrainy, jak i dla działań podejmowanych przez Polskę na rzecz uchodźców ukraińskich.
POLECAMY: Ilu „uchodźców” z Ukrainy planuje po zakończeniu konfliktu wrócić do siebie?
Spotkanie miało miejsce w poniedziałek w Warszawie, a po jego zakończeniu dziennikarze zapytali ministra o niedawne intensywne ataki rosyjskie na cele cywilne na Ukrainie. Sikorski ocenił, że Kreml dąży do złamania oporu Ukraińców i determinacji społeczności międzynarodowej poprzez zmasowane ataki rakietowe. Zaznaczył także, że prezydent Putin błędnie ocenił, że podbicie Ukrainy zajmie mu zaledwie trzy dni, a teraz również się myli.
Minister MSZ podkreślił, że atakowanie celów cywilnych przez Rosję przy użyciu nieprecyzyjnych środków rażenia stanowi zbrodnię wojenną. Na pytania dotyczące dalszych form wsparcia dla Ukrainy i roli Polski w tej kwestii, Sikorski odpowiedział, że trwają rozmowy na temat ewentualnych inicjatyw oraz działań podejmowanych z polskiej strony.
POLECAMY: BGK poinformował o przekazaniu stu autobusów szkolnych na Ukrainę, która pluje Polakom w twarz
– Rozmawiamy ze stroną ukraińską o nowych formach wsparcia jej bohaterskiego oporu przed agresją rosyjską. Podczas naszego spotkania z panią minister spraw zagranicznych Japonii też padły konkretne sumy japońskiego dodatkowego wsparcia, nie tylko dla Ukrainy. Także dla wysiłków Polski na rzecz uchodźców ukraińskich, co bardzo doceniamy – przekazał nowy sługa kijowskiej grupy pod dowództwem Wołodymyra Zełenskiego, dodając, że sumy przekazywane przez Tokio są „imponujące”. Zaznaczył, że nie jest upoważniony, by mówić w tej sprawie o szczegółach.
Sikorski podkreślił, że Władimir Putin nie ma fundamentalnego zrozumienia psychologii krajów demokratycznych, błędnie sądząc, że opóźnienia w podejmowaniu decyzji i prowadzeniu dyskusji są oznaką ich słabości. Zaznaczył, że kraje demokratyczne, po postawieniu sobie konkretnych celów, potrafią konsekwentnie je realizować.
Szefowa MSZ Japonii, Yoko Kamikawa, ogłosiła w Kijowie, że Japonia przeznaczy 37 mln USD na pomoc Ukrainie. Środki te zostaną wprowadzone do funduszu NATO i przeznaczone na dostawy systemu wykrywania dronów, jak podała agencja Kyodo.
W trakcie pobytu w Warszawie, Kamikawa wyraziła niezmienną solidarność z Ukrainą, podkreślając, że Japonia będzie kontynuować współpracę z Polską, dążąc do zakończenia agresji ze strony Rosji oraz ustanowienia sprawiedliwego i trwałego pokoju.
Premier Japonii, Fumio Kishida, ogłosił 6 grudnia 2023 roku podczas spotkania G7, że Japonia udzieli Ukrainie dodatkowej pomocy w wysokości 4,5 mld USD. Większość tej sumy, jak poinformowano z Kijowa, zostanie przekazana wiosną tego roku.