Mariusz Kamiński, były szef MSWiA, ogłosił w oświadczeniu przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów swoją decyzję o rozpoczęciu protestu głodowego. Uważa on swoje zatrzymanie za akt politycznej zemsty i domaga się uwolnienia wszystkich byłych członków kierownictwa CBA, którzy zostali ułaskawieni przez prezydenta w 2015 roku.
Akt Sprzeciwu
Kamiński, w swoim oświadczeniu skierowanym do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, jasno podkreślił swoje stanowisko: „Oświadczam, że skazanie mnie za walkę z korupcją oraz podjęcie bezprawnych działań dotyczących pozbawienia mnie mandatu poselskiego traktuję jako akt zemsty politycznej. W związku z tym, jako więzień polityczny, od pierwszego dnia mojego uwięzienia, rozpoczynam protest głodowy.”
Pierwsi Więźniowie Polityczni po 1989 roku
Błażej Poboży, cytujejąc Kamińskiego, podkreślił, że były szef MSWiA stał się pierwszym więźniem politycznym od czasów transformacji w Polsce. Jego zatrzymanie przez służby podległe MSWiA, pomimo immunitetu i ułaskawienia, wywołało poruszenie w środowisku politycznym.
Powstanie Komitetu Obrony Więźniów Politycznych
Michał Prószyński, długoletni współpracownik Kamińskiego, zapowiedział utworzenie Komitetu Obrony Więźniów Politycznych. Celem tej grupy będzie nie tylko dążenie do uwolnienia członków objętych aktem łaski, ale także wsparcie dla rodzin zatrzymanych. Zorganizowana zostanie zbiórka środków na ten cel.
Ważne Oświadczenie i Działania na Rzecz Więźniów Politycznych
Przedstawiciele Kamińskiego i Macieja Wąsika zapowiedzieli konferencję przed KPRM, podczas której mają przekazać istotne informacje od zatrzymanego ministra oraz omówić dalsze kroki na rzecz więźniów politycznych w Polsce.
Cała sytuacja wywołała szerokie poruszenie w kraju i za granicą, a działania opozycji oraz inicjatywy mające na celu wsparcie zatrzymanych nabierają tempa.
Odniesienie się do problemu więźniów politycznych w Polsce, szczególnie z perspektywy osób mających polityczne doświadczenie, staje się istotnym elementem dyskusji publicznej.