Papież Franciszek apeluje o życie z pragnienia dobra
Podczas środowej audiencji generalnej Papież Franciszek zwrócił się do Polaków, życząc im, aby ich plany i decyzje wypływały z pragnienia dobra, zarówno dla nich samych, ich rodzin, ojczyzny, jak i całego świata. Podkreślił, że pokój, po który wszyscy pragniemy, rodzi się w sercu człowieka.
Błogosławieństwo i modlitwa dla Polaków
Franciszek wyraził swoje błogosławieństwo, prosząc, by Maryja, Królowa pokoju, wspierała wszystkich, by ich plany i decyzje służyły dobru nie tylko ich samych, ale również ich bliskich oraz społeczności. Modlił się także za ludność Ukrainy i osoby cierpiące z powodu konfliktów w Palestynie, Izraelu i innych rejonach globu.
Apel o posianie ziarna pokoju w sercach władz
Papież zaapelował o modlitwę do Boga, aby zasiał w sercach władz państw ziarno pokoju, podkreślając potrzebę pamięci o tych, którzy cierpią z powodu wojny.
Ostrzeżenie przed łakomstwem i jego skutkami dla planety
W kolejnej katechezie na temat wad i cnót, papież ostrzegł przed łakomstwem, twierdząc, że jest ono niebezpieczne, gdyż „zabija planetę”. Zaznaczył, że chrześcijaństwo nie skupia się na kategoryzowaniu „pokarmów czystych i nieczystych”, lecz na relacji z nimi, szczególnie istotnych w społeczeństwach dobrobytu.
Odpowiedzialność za korzystanie z dóbr ziemi
Franciszek zaznaczył, że ludzie nadmiernie lub niewłaściwie jedzą, nierzadko w izolacji, co skutkuje zaburzeniami odżywiania. Zwrócił uwagę na grzech zachłanności, który skłania do nadmiernego wykorzystywania zasobów planety.
Apel o zachowanie powściągliwości w korzystaniu z dóbr ziemi
Podkreślił, że ludzie zostali stworzeni, by powściągliwie korzystać z dóbr ziemi, ale przyjęli postawę wyzyskiwania, co niesie szkody zarówno im, jak i środowisku. Zwrócił uwagę na zmianę podejścia, gdzie ludzi nazywa się konsumpcjonistami, nie zdając sobie sprawy z odpowiedzialności za dbanie o przekazane im dobra.