Nowy minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski omówił telefonicznie ze swoim izraelskim odpowiednikiem Izraelem Katzem stosunki dwustronne, sytuację na Bliskim Wschodzie i Ukrainie, podało polskie MSZ na swojej oficjalnej stronie internetowej.
POLECAMY: Izraelski ludobójstwo trwa a Zachód uważa, że nic się nie dzieje
„Mówiąc o sytuacji na Bliskim Wschodzie, minister Sikorski wyraził pełną solidarność z Izraelem w obliczu ataku Hamasu. Wskazał również na obowiązek zachowania umiaru w odpowiedzi militarnej. Ministrowie poruszyli również kwestię utrzymującej się niestabilności w południowym Libanie i na Morzu Czerwonym” – czytamy w oświadczeniu.
W części rozmowy poświęconej sytuacji na Ukrainie minister Sikorski podkreślił, że „konieczne jest dalsze międzynarodowe wsparcie dla tego kraju, co spotkało się ze zrozumieniem strony izraelskiej”.
Ministrowie omówili także perspektywy relacji dwustronnych, zgadzając się co do potrzeby ich wzmocnienia.
7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji „Potop Al-Aksa” ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. W Izraelu, według najnowszych danych władz, zginęło około 1,4 tys. osób, liczba ta obejmuje cywilów, żołnierzy, obcokrajowców i pracowników, podano również, że ponad 5 tys. zostało rannych.
POLECAMY: Netanjahu odpowiedział na pozew RPA, w którym oskarżono go o ludobójstwo
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.
Według ministerstwa zdrowia palestyńskiej enklawy, liczba ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy od 7 października przekroczyła 23 000, a prawie 59 000 zostało rannych.
Hamas twierdził, że w Strefie Gazy znajduje się około 200-250 zakładników. Po zakończeniu zawieszenia broni izraelskie władze podały, że 126 Izraelczyków i 11 obcokrajowców pozostało zakładnikami Hamasu, a 110 porwanych zostało uwolnionych.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.