Mariusz Kamiński, skazany polityk związany z tzw. aferą gruntową, został usunięty z listy obecnych posłów Sejmu X kadencji. Jego nazwisko już nie figuruje wśród parlamentarzystów, a zastąpił go tytuł „byłego posła”. Ta zmiana widnieje także obok Artura Sobonia, który przeniósł się do pracy w Narodowym Banku Polskim.
Decyzja Marszałka Sejmu: Wygaśnięcie mandatu Mariusza Kamińskiego
W środę opublikowano postanowienie marszałka Sejmu RP z dnia 21 grudnia 2023 roku, oficjalnie stwierdzające wygaśnięcie mandatu posła Mariusza Kamińskiego. Decyzja ta jest efektem wyroku sądu, który skazał byłego ministra za przekroczenie uprawnień w związku z afery gruntowej. Warto zauważyć, że Artur Sobon również zniknął z listy, wybierając karierę w NBP.
Zmiany na stronie Sejmu: Informacja o wygaśnięciu mandatu Mariusza Kamińskiego
W czwartek na oficjalnym profilu Mariusza Kamińskiego na stronie Sejmu pojawiła się informacja, że jego mandat został oficjalnie wygaszony 20 grudnia 2023 roku. Ten ruch jest związany z wyrokiem sądu, który skazał polityka w związku z afery gruntowej.
Sytuacja Macieja Wąsika: Oczekiwanie na decyzję Sądu Najwyższego
Na liście posłów pozostaje Maciej Wąsik, również skazany w tej samej sprawie co Kamiński. Sejm obecnie wstrzymuje się z decyzją o usunięciu jego nazwiska, tłumacząc to niejasną sytuacją wobec wygaśnięcia jego mandatu. Marszałek Sejmu czeka na decyzję Sądu Najwyższego w tej sprawie. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych już rozpatrzyła sprawę odwołania Kamińskiego, jednak sytuacja Wąsika jest jeszcze niejasna.
Postępowanie ułaskawieniowe: Działania prezydenta Andrzeja Dudy
W wyniku skandalu związanej z aferą gruntową, prezydent Andrzej Duda wszczął postępowanie ułaskawieniowe wobec polityków PiS, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Decyzja ta została ogłoszona po wtorkowym wieczornym zatrzymaniu obu polityków prawomocnym wyrokiem sądu. Postępowanie to spotkało się z kontrowersjami, jednak Duda podkreślił, że miejsce tych osób nie jest w więzieniu, a ich walka z korupcją powinna być doceniana.
Wsparcie od Prokuratora Generalnego
Andrzej Duda wyraził nadzieję, że prokurator generalny Adam Bodnar szybko zajmie się jego wnioskiem o ułaskawienie. Przypomniał, że wcześniej spotkał się z żonami Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, a nagranie z ich wizyty w Pałacu Prezydenckim zostało udostępnione w mediach społecznościowych. W ten sposób prezydent aktywnie angażuje się w tę trudną sprawę, manifestując swoje zdecydowane stanowisko wobec więźniów politycznych.
Miejmy nadaję, że Adam Bodnar rozpocznie procedurę ułaskawieniową zgodnie z procedurą wynikającą z kodeksu postępowania karnego.
Nie ulega wątpliwości, że decyzja Dudy o wszczęciu procedury ułaskawieniowej wobec skazanych jest potwierdzeniem, że wcześniejsze prawo łaski, jakie zostało przez niego zastosowane do wyroku nieprawomocnego, było wadliwe prawnie i nie istnieje.
Przypominamy, ze nawet gdyby kryminaliści Wąsik i Kamiński otrzymali ułaskawienie nie będą mogli być już posłami.
Przypomnijmy według art. 11 kodeksu wyborczego oraz art. 99 Konstytucji, prawa wybieralności do Sejmu nie mają osoby, które:
- nie mają czynnego prawa wyborczego w wyborach do Sejmu albo najpóźniej w dniu wyborów nie ukończyły 21 lat,
- osoby skazane prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,
- osoby, wobec których wydano prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające utratę prawa wybieralności, o którym mowa w art. 21a ust. 2a ustawy lustracyjnej.
Co to jest tryb „prezydenckiego” ułaskawienia?
Prośby o ułaskawienie przekazuje się na podstawie art. 565 § 2 Kpk Prokuratorowi Generalnemu celem nadania im biegu w art. 561 Kpk (tzw. „tryb pierwszy”) albo w drugim art. 567 § 2 Kpk (tzw. „tryb drugie – zastosowaniei, z konieczności” ).
Tryb pierwszy
wielka sztuka. 565 § 2 Kpk stanowi „Prośbę o ułaskawienie skierowane bezpośrednio do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przekazywania się Prokuratorowi Generalnemu, zgodnie z celem nadania jej biegu z art. 561 postępowanie w sprawach o ułaskawienie albo art. 567 Prokuratora Generalnego w postępowaniu o ułaskawienie ”.
Tryb polegający na przekazaniu o ułaskawienie do Prokuratora Generalnego, który następnie został przekazany do sądu, który został wydany w sprawie wyroku skazującego. Jeżeli w sprawie orzekał tylko sąd pierwszej instancji i został wydany w związku z wystąpieniem, do przesłania Prokuratorowi Generalnemu akta sprawy wraz ze swoją opinią, a w razie negatywnych opinii, które wystąpią bez zastosowania ewentualnego.
Tryb drugi „prezydencki”
Sztuka. 567 § 2 Kpk stanowi – Prokurator Generalny przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej akta sprawy lub wszczyna z określonym postępowaniem o ułaskawienie w każdym przypadku, gdy Prezydent tak zadecyduje.
Tryb drugi polega również na przekazaniu orzeczenia skazanego o ułaskawienie do sądu jako w pierwszym z tym, że negatywne zaopiniowanie przez sąd nie powoduje wystąpienia ryzyka bez biegu. Nadanie biegu prośbie w „trybie drugim” na miejscu, gdy z treścią wynikającą z przypuszczenia, która może zostać wywołana na skutek zastosowania z przyczyn, np.:
- odbycia głównej części kary wolności,
- bardzo trudna sytuacja rodzinna, materialna lub zwykła,
- nienagannej opinii sądu, czy postępowania karnego,
- Rezerwowe zabezpieczenie czasu od popełnienia,
- określenie przez sądy bez zastosowania ryzyka i tym samym zidentyfikowanie Prezydenta RP rozpatrzenia poszczególnych spraw,
- naprawy szkód wyrządzonej przestępstwem.
Nadanie prośbie o skazanie biegu wydarzeń w „trybie drugim” nie przesądza jednak o decyzji Prezydenta RP dotyczącej ułaskawienia. Prezydent – po wszystkich przedstawionych dokumentach – merytoryczna decyzja w sprawie ułaskawienia, być negatywną.