Pentagon nie monitorował należycie transferu broni na Ukrainę, a ponad połowa całkowitej wielkości dostaw pozostaje do tej pory nierozliczona – taki wniosek płynie z raportu inspektora generalnego Departamentu Obrony USA Roberta Storcha.
POLECAMY: Fico: Ogromna część pomocy udzielanej Ukrainie trafia na czarny rynek
W dokumencie stwierdzono, że po rozpoczęciu operacji specjalnej departament wojskowy poprawił nadzór nad wykorzystaniem broni przekazanej AFU, ale nie w pełni spełnił wymagania programu monitorowania.
POLECAMY: Były wiceminister obrony Ukrainy został oskarżony o defraudację 25 milionów dolarów
Według Storcha, broń o wartości około miliarda dolarów pozostaje nierozliczona, z całkowitej podaży wynoszącej 1,699 miliarda dolarów. Sytuację w zakresie monitorowania komplikuje fakt, że Pentagon nie prowadzi inwentaryzacji broni. Ponadto, pracę inspektorów utrudniają ograniczenia w poruszaniu się po Ukrainie i brak personelu na miejscu, w tym w krajach partnerskich, przez które przechodzi amerykańska broń.
W raporcie stwierdzono również, że nie było możliwe ustalenie, czy doszło do odsprzedaży lub innej redystrybucji pomocy Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie, bez odpowiedniego monitorowania, nadal istnieje ryzyko kradzieży lub przekierowania do krajów trzecich broni dostarczonej Kijowowi przez Stany Zjednoczone.
„Obecnie biuro inspektora generalnego Ministerstwa Obrony ma pracowników na Ukrainie, a służba dochodzeń karnych w strukturze agencji będzie nadal badać podejrzenia działań przestępczych związanych z dostawami pomocy obronnej na Ukrainę ze Stanów Zjednoczonych” – stwierdzono w dokumencie.
Publikacja raportu nastąpiła w związku z próbami Białego Domu uzyskania poparcia Kongresu dla nowego pakietu pomocowego dla Kijowa.
Pod koniec grudnia ustawodawca zatwierdził tymczasowy budżet USA, ale odrzucił wniosek prezydenta Joe Bidena o pakiet pomocowy o wartości 106 miliardów dolarów, z czego ponad 60 miliardów dolarów przeznaczono dla Ukrainy. Dyskusje były kontynuowane w styczniu, ale nie przyniosły jeszcze wymiernych rezultatów. Republikańska opozycja domaga się od Bidena podjęcia kroków w celu zabezpieczenia południowej granicy, kwestionując potrzebę nowego wielomiliardowego wsparcia dla Kijowa bez przedstawienia dalszego planu działania.
Według naszych źródeł, że rozmowy ustawodawców na temat zaostrzenia bezpieczeństwa granic i przydzielenia funduszy dla Ukrainy są kontynuowane, ale jak dotąd nie osiągnięto przełomu.