Adam Bodnar zdecydował, że na razie nie zwolni Mariusza Kamińskiego ani Macieja Wąsika z aresztu, a w resorcie sprawiedliwości podjęto decyzję, aby w tej sprawie „nie spieszyć się”.
POLECAMY: Duda zamierza kolejny raz ułaskawić Kamińskiego i Wąsika
Ukrywający wcześniej w Pałacu Prezydencki pisowskich kryminalistów Andrzej Duda poinformował o uruchomieniu procedury ułaskawienia duetu Kamiński&Wasik w nagłym oświadczeniu. Decyzja ta rzekomo miła być podjęta przez ignoranta prawnego po spotkaniu z żonami obu polityków w Pałacu Prezydenckim.
To zaskakujące posunięcie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w ciągu ostatnich dni zarówno szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych, jak i szef Gabinetu Prezydenta RP Marcin Mastalerek, przekonywali, że nie będzie „ponownego” ułaskawienia.
– Na prośbę pań wszczynam postępowanie ułaskawieniowe. To procedura podjęta w trybie prezydenckim; pierwsze kroki kieruje do Prokuratora Generalnego (Adama Bodnara – red.). Wnioskuję, aby panowie (Kamiński i Wąsik – red.) w trybie natychmiastowym zostali zwolnieni z więzienia. Wierzę, że uspokoi to także niepokoje, które są w naszym państwie – mówił Andrzej Duda.
Prezydent zwrócił się do Bodnara o natychmiastowe zwolnienie kryminalistów z więzienia
Ministerstwo Sprawiedliwości planuje nie przyspieszać procedury zwolnienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, skazanych prawomocnym wyrokiem. Według informacji przekazanej przez Onet, w resorcie już podjęto decyzję w tej sprawie, i Adam Bodnar nie zwolni ich z aresztu w najbliższych godzinach, co oznacza, że politycy mogą pozostać w więzieniu przez kilka kolejnych dni. Oficjalna reakcja na oświadczenie głowy państwa jeszcze nie została udzielona.
Sprawa ewentualnego ułaskawienia przez prezydenta była głównym tematem dyskusji wśród uczestników czwartkowego Protestu „Wolnych Polaków”. Żony Kamińskiego i Wąsika wyraziły swoje podziękowania zgromadzonym osobom.
– Mamy ciągłe wątpliwości, kiedy wyjdą z więzienia. Andrzej Duda zdecydował się wysłuchać naszych próśb. Będzie akt łaski i liczymy, że dzisiaj, najpóźniej jutro zobaczymy ich w domu. To nie koniec, bo my nie wiemy, kiedy wyjdą. Nie możemy o nich zapomnieć. Apeluję, żebyśmy pilnowali wolności naszych mężów – powiedziała Roma Wąsik.
W podobnym tonie wypowiadała się Barbara Kamińska.
– Zróbcie wszystko, żeby minister sprawiedliwości Adam Bodnar wydał decyzję o uwolnieniu naszych mężów – zaapelowała żona Mariusza Kamińskiego.
Mateusz Morawiecki wyraził swoją solidarność z skazanymi.
– Maćku, Mariuszu, jesteśmy z wami. Nie zostawimy was, do końca – oby – najkrótszych dni tam (w areszcie – red.). Będziemy rozliczać władzę z każdej zbrodni, grzechu. Niech o tym pamiętają – zapowiedział były premier.
Nie ulega wątpliwości, że decyzja Dudy o wszczęciu procedury ułaskawieniowej wobec skazanych jest potwierdzeniem, że wcześniejsze prawo łaski, jakie zostało przez niego zastosowane do wyroku nieprawomocnego, było wadliwe prawnie i nie istnieje.
Przypominamy, ze nawet gdyby kryminaliści Wąsik i Kamiński otrzymali ułaskawienie nie będą mogli być już posłami.
Przypomnijmy według art. 11 kodeksu wyborczego oraz art. 99 Konstytucji, prawa wybieralności do Sejmu nie mają osoby, które:
- nie mają czynnego prawa wyborczego w wyborach do Sejmu albo najpóźniej w dniu wyborów nie ukończyły 21 lat,
- osoby skazane prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe,
- osoby, wobec których wydano prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające utratę prawa wybieralności, o którym mowa w art. 21a ust. 2a ustawy lustracyjnej.
Co to jest tryb „prezydenckiego” ułaskawienia?
Prośby o ułaskawienie przekazuje się na podstawie art. 565 § 2 Kpk Prokuratorowi Generalnemu celem nadania im biegu w art. 561 Kpk (tzw. „tryb pierwszy”) albo w drugim art. 567 § 2 Kpk (tzw. „tryb drugie – zastosowaniei, z konieczności” ).
Tryb pierwszy
wielka sztuka. 565 § 2 Kpk stanowi „Prośbę o ułaskawienie skierowane bezpośrednio do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przekazywania się Prokuratorowi Generalnemu, zgodnie z celem nadania jej biegu z art. 561 postępowanie w sprawach o ułaskawienie albo art. 567 Prokuratora Generalnego w postępowaniu o ułaskawienie ”.
Tryb polegający na przekazaniu o ułaskawienie do Prokuratora Generalnego, który następnie został przekazany do sądu, który został wydany w sprawie wyroku skazującego. Jeżeli w sprawie orzekał tylko sąd pierwszej instancji i został wydany w związku z wystąpieniem, do przesłania Prokuratorowi Generalnemu akta sprawy wraz ze swoją opinią, a w razie negatywnych opinii, które wystąpią bez zastosowania ewentualnego.
Tryb drugi „prezydencki”
Sztuka. 567 § 2 Kpk stanowi – Prokurator Generalny przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej akta sprawy lub wszczyna z określonym postępowaniem o ułaskawienie w każdym przypadku, gdy Prezydent tak zadecyduje.
Tryb drugi polega również na przekazaniu orzeczenia skazanego o ułaskawienie do sądu jako w pierwszym z tym, że negatywne zaopiniowanie przez sąd nie powoduje wystąpienia ryzyka bez biegu. Nadanie biegu prośbie w „trybie drugim” na miejscu, gdy z treścią wynikającą z przypuszczenia, która może zostać wywołana na skutek zastosowania z przyczyn, np.:
- odbycia głównej części kary wolności,
- bardzo trudna sytuacja rodzinna, materialna lub zwykła,
- nienagannej opinii sądu, czy postępowania karnego,
- Rezerwowe zabezpieczenie czasu od popełnienia,
- określenie przez sądy bez zastosowania ryzyka i tym samym zidentyfikowanie Prezydenta RP rozpatrzenia poszczególnych spraw,
- naprawy szkód wyrządzonej przestępstwem.
Nadanie prośbie o skazanie biegu wydarzeń w „trybie drugim” nie przesądza jednak o decyzji Prezydenta RP dotyczącej ułaskawienia. Prezydent – po wszystkich przedstawionych dokumentach – merytoryczna decyzja w sprawie ułaskawienia, być negatywną.