Aby prowadzić rozmowy z Rosją, Zachód musi zaprzestać dostarczania broni do Kijowa i wstrzymać negocjacje w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE – wynika z projektu programu wyborczego nowej partii „Unia Rozsądku i Sprawiedliwości Sahry Wagenknecht”, który znalazł się w posiadaniu wydania Spiegel.
POLECAMY: Sondaż: Partia Wagenknecht może wyprzedzić SPD Scholza w wyborach w Niemczech
„Aby zachęcić Rosję do negocjacji, należy zaproponować natychmiastowe wstrzymanie eksportu broni na Ukrainę” – czytamy w projekcie programu, z którym partia zamierza wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2024 roku. Według oceny ruchu politycznego, konflikt na Ukrainie jest wojną zastępczą między NATO a Rosją, której „Zachód mógł zapobiec i która już dawno się zakończyła”. W tym momencie konieczne jest zawieszenie broni i rozmowy pokojowe.
BSW opowiada się również za „moratorium na rozszerzenie UE”, w tym na przystąpienie Ukrainy. „Europa powinna stać się niezależnym graczem na arenie światowej, a nie pionkiem w konflikcie między głównymi mocarstwami, wasalem Stanów Zjednoczonych” – podkreślono w projekcie.
Partia o tymczasowej nazwie „Unia na rzecz Rozumu i Sprawiedliwości Sary Wagenknecht” zamierza wziąć udział w najbliższych wyborach do Landtagów we wschodnich landach Niemiec, a także w wyborach do Unii Europejskiej. Dwie osoby zostały wyznaczone na liderów ruchu politycznego – sama Wagenknecht i Amira Mohamed Ali, również niegdyś członkini Partii Lewicy.
Wagenknecht przypisała motywację do utworzenia partii obecnej sytuacji politycznej i osobiście kanclerzowi Olafowi Scholzowi, który „wydaje się pozbawiony mowy, nawet gdy wygłasza długie przemówienia”. Stanowiska nowego ruchu politycznego obejmują ograniczenie migracji, zakończenie dostaw broni na Ukrainę i sankcje energetyczne wobec Rosji, dalsze korzystanie z taniego gazu i ropy, odrzucenie „fikcyjnej polityki klimatycznej” i planów zniesienia silników spalinowych. Partia opowiada się również za podniesieniem płacy minimalnej, poprawą zasiłków dla bezrobotnych i ubezpieczenia emerytalnego. Państwo powinno inwestować więcej pieniędzy w edukację i infrastrukturę oraz podnieść podatki od nadmiernych zysków.
W październiku Wagenknecht ogłosiła na konferencji prasowej, że opuszcza Partię Lewicy, tworzy nową grupę parlamentarną w Bundestagu i zakłada w przyszłości własną partię z kilkoma współpracownikami na rzecz „rozsądku i sprawiedliwości”. Założenie partii odbyło się na początku stycznia.