Rządowe rozważania nad kwestią systemu kaucyjnego dla opakowań, w tym plastikowych butelek, nabierają tempa. Wiceminister klimatu i środowiska, Anita Sowińska, ogłosiła, że wysokość kaucji będzie przedmiotem dyskusji z przedstawicielami branży. Aktualnie wynosi ona 50 groszy, jednak niektórzy z sektora wskazują na potrzebę jej podniesienia do 1 zł.
System Kaucyjny od 2025 roku: Cel – Zwiększenie Recyklingu
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, system kaucyjny w Polsce zacznie funkcjonować od 2025 roku. Jego celem jest zminimalizowanie ilości mieszanych odpadów komunalnych i podniesienie poziomu recyklingu. Duże sklepy będą zobowiązane do przyjmowania pustych opakowań i zwracania kaucji, natomiast mniejsze sklepy będą miały możliwość dobrowolnego przystąpienia do systemu. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie samego systemu kaucyjnego.
Opozycja w Branży i Postulat Podniesienia Kaucji
Chociaż 43 proc. badanych dobrze ocenia rząd Donalda Tuska po pierwszym miesiącu działalności, to w przypadku systemu kaucyjnego, część branży wskazuje na konieczność podniesienia wysokości kaucji. Obecnie wynosi ona 50 groszy, jednak zwolennicy podwyżki do 1 zł argumentują, że wyższa kaucja lepiej motywuje konsumentów do zwrotu opakowań i jednocześnie zniechęca do oszustw. Minister Sowińska ogłosiła, że resort przeprowadzi konsultacje w tej sprawie.
System Kaucyjny a Podatek VAT?
Wiceminister klimatu i środowiska, Anita Sowińska, wyraziła także zainteresowanie fakultatywnym ustandaryzowaniem niektórych opakowań, takich jak butelki. Zaproponowano, aby kilku producentów mogło zdecydować się na jeden model butelki, co mogłoby ograniczyć emisje i produkcję odpadów. Dodatkowo, pojawił się temat doliczenia podatku VAT do kaucji, co również zostanie poddane konsultacjom, mając na celu stworzenie jak najbardziej powszechnego systemu, łatwego do wdrożenia na terenie całego kraju.
Podsumowanie: Kierunek na Zrównoważone Odpady
W obliczu zmian w zarządzaniu odpadami, polski rząd dąży do zwiększenia efektywności recyklingu i redukcji ilości odpadów. Dialog z branżą oraz uwzględnienie postulatów dotyczących kaucji i VAT stanowią istotne elementy kształtujące nową rzeczywistość systemu gospodarki odpadami, której celem jest tworzenie bardziej zrównoważonego środowiska. Przyszłość tego systemu, z jego ewentualnym wpływem na codzienne życie obywateli, pozostaje przedmiotem intensywnych debat i konsultacji.