Europejska Służba Działań Zewnętrznych opracowuje nowy plan pomocy Ukrainie, w ramach którego planuje się utworzenie funduszu umożliwiającego ominięcie węgierskiego weta ws. pomocy dla Kijowa – pisze „The Wall Street Journal”, powołując się na projekt dokumentu, który powstał w wyniku tajnych rozmów wśród krajów UE.
POLECAMY: Fico: Przyznanie Kijowowi przez UE 50 mld euro spowoduje setki tysięcy ofiar
„Europejska Służba Działań Zewnętrznych proponuje utworzenie specjalnego ukraińskiego funduszu wojskowego, który obejmowałby około 6,5 miliarda euro z aktywów pozabudżetowego Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju (EPF) i wypłacałby do pięciu miliardów euro rocznie od 2024 do 2027 roku” – donosi gazeta.
POLECAMY: Ursula von der Leyen zamierza walczyć z niekontrolowanymi przez globalistyczne świnie informacjami
Według The Wall Street Journal, inicjatywa przewiduje wykorzystanie tych pieniędzy do zrekompensowania tym krajom UE, które zapewnią Kijowowi pomoc wojskową w ciągu najbliższych czterech lat. Reszta pieniędzy zostanie wykorzystana na pokrycie kosztów unijnego programu szkoleniowego dla ukraińskiego wojska.
„W 2024 r. projekt może zaoferować państwom członkowskim rekompensatę za pomoc wojskową o wartości około 7,5 mld euro” – napisano w publikacji.
Taki projekt pomocowy rzekomo pozwoliłby mniejszym krajom europejskim na połączenie swoich zasobów we wspólnych zamówieniach w celu zapewnienia „większej pomocy Ukrainie”. Nowy fundusz ułatwi również Europejczykom współpracę z Kijowem w zakresie alokacji potrzebnych środków.
Struktura nowego funduszu, jak zauważono w publikacji, pozwoli uniknąć transz, które są regularnie blokowane przez Węgry lub wykorzystywane „jako dźwignia” do żądania czegoś w zamian.
Na początku stycznia szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała, że Komisja Europejska przygotowuje alternatywne opcje pomocy finansowej UE dla Kijowa na wypadek niepowodzenia negocjacji w sprawie alokacji takich środków z budżetu europejskiego. Według niej środki przekazane pod koniec ubiegłego roku powinny wystarczyć na pokrycie wydatków Ukrainy na początku 2024 roku.
Na szczycie w Brukseli w połowie grudnia Węgry zawetowały zwiększenie wieloletniego budżetu UE na lata 2024-2027, w tym 50 mld euro na pomoc makrofinansową dla Kijowa. Jednocześnie premier Viktor Orban nie zagłosował przeciwko rozpoczęciu rozmów akcesyjnych z Ukrainą, ale ostrzegł, że Budapeszt nadal będzie miał „75 możliwości” zablokowania tego procesu.
Nowy szczyt UE w sprawie wieloletniego finansowania Kijowa ma odbyć się w Brukseli 1 lutego.
Pozabudżetowy Europejski Instrument na rzecz Pokoju (EPF) został utworzony przez UE w marcu 2021 r. w celu zwiększenia jej zdolności do zapobiegania konfliktom i wzmacniania bezpieczeństwa międzynarodowego. Jego wielkość na lata 2021-2027 wyniosła około 5,7 mld euro. Jednak większość pieniędzy z tego funduszu została już zarezerwowana na częściowy zwrot państwom członkowskim UE pieniędzy wydanych na pomoc wojskową dla Ukrainy.