Coraz więcej samorządów w Polsce podejmuje działania przeciwko kopciuchom, wprowadzając zakazy palenia węglem i stosowania kotłów niespełniających norm. Warszawa oraz Mazowsze są w czołówce tych działań, a za naruszenie zakazów grożą surowe kary.
Ewolucja Zakazów w Polskich Samorządach
Walka z kopciuchami, czyli starymi piecami niespełniającymi norm emisji, staje się priorytetem dla polskich samorządów. W październiku zeszłego roku Warszawa dołączyła do grona miast, które wprowadziły zakaz używania węgla w piecach. Mazowsze było krok przed stolicą, wprowadzając zakaz już rok wcześniej.
Statystyki dotyczące lokali komunalnych prezentują pozytywny trend. Koniec 2023 roku zanotował obniżenie liczby pieców w komunalnych budynkach w Warszawie z ponad dwóch tysięcy w 2018 roku do mniej niż 180. W sektorze prywatnym liczba kopciuchów zmniejszyła się o blisko 4,2 tysiąca od 2017 roku.
Surowe Kary za Naruszenie Zakazów
Pomimo wprowadzenia zakazów, egzekwowanie przepisów jest aktywne. Straż Miejska w Warszawie przeprowadziła blisko 500 kontroli w ciągu pierwszych 41 dni obowiązywania zakazu. Nałożono 60 mandatów za naruszenie zakazów wojewódzkich oraz wręczono 31 mandatów za palenie odpadów.
Konsekwencje naruszenia zakazów są dotkliwe. Mandat za dalsze używanie kopciucha lub palenie węglem wynosi 500 zł. W przypadku pieców możliwa jest także grzywna, sięgająca nawet 10-krotności mandatu.
Efekty Walki z Kopciuchami
Działania przeciwko kopciuchom przynoszą efekty w poprawie jakości powietrza. Stężenie pyłu PM2,5 w 2023 roku było niższe o około 35% w porównaniu z 2017 rokiem, a spadek PM10 wyniósł 5 punktów procentowych. Mimo sukcesu, w Warszawie wciąż działa 2650 niezlikwidowanych starych pieców, co może wymagać dalszych działań.