Sąd Apelacyjny w Warszawie podjął ostateczną decyzję w sprawie apelacji spółki TVN, dotyczącej kary w wysokości 100 tys. zł nałożonej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT) przed dekadą za naruszenie przepisów ustawy o radiofonii i telewizji w programie „Sędzia Anna Maria Wesołowska”. Orzeczenie sądu jest ostateczne i nie podlega dalszym odwołaniom.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, Sąd Apelacyjny w Warszawie (VII Wydział Gospodarczy i Własności Intelektualnej) po upływie 10 lat od wydania decyzji przez Przewodniczącego KRRiT, Jana Dworaka, o nałożeniu kary na TVN S.A. z powodu naruszenia przepisów mających na celu ochronę małoletnich odbiorców, odrzucił apelację spółki TVN S.A. i zgodził się z argumentacją przedstawioną przez KRRiT. Warto zastanowić się nad istotą sprawy i przyczynami, które doprowadziły do tej decyzji sądu.
Drastyczne sceny przed 20.00
Przed godziną 20:00 doszło do intensywnych scen Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) przeanalizowała treści programów z serii „Sędzia Anna Maria Wesołowska” emitowanych przez Spółkę TVN S.A. w okresie od 3 do 6 września 2012 roku, a także ramówkę programową od 3 do 9 września 2012 roku. Zdaniem KRRiT, przeprowadzona kontrola potwierdziła „wielokrotne naruszenie obowiązującego prawa poprzez przekazywanie treści zawierających liczne przykłady patologicznych zachowań, wulgaryzmów, agresji, pogardy i wrogości”.
– Powyższe odcinki serii „Sędzia Anna Maria Wesołowska” oznaczono symbolem graficznym „od lat 12” zamiast „od lat 16”, co stanowi naruszenie art. 18 ust. 5b ustawy o radiofonii i telewizji oraz § 5 ust. 2 i 3 rozporządzenia KRRiT z dnia 23 czerwca 2005 roku w sprawie kwalifikowania audycji lub innych przekazów mogących mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich oraz audycji lub innych przekazów przeznaczonych dla danej kategorii wiekowej małoletnich, stosowania wzorów symboli graficznych i formuł zapowiedzi. Ponadto analizowane odcinki audycji „Sędzia Anna Maria Wesołowska” nadawano przed godziną 20, co stanowi naruszenie § 5 ust. 4 pkt 4 wskazanego rozporządzenia — argumentowała Rada decyzję o nałożeniu kary.
Według Rady, tematyka oraz sposób prezentacji treści w analizowanych odcinkach mogły negatywnie wpływać na rozwój moralny i psychiczny małoletnich widzów. Przedstawiane w programach zagadnienia kryminalne były zbyt trudne dla widzów poniżej 16 roku życia, często zawierały drastyczne szczegóły, takie jak sceny gwałtów i zbrodni, w tym także motywowane seksualnie zabójstwo dziecka, co mogło wywoływać reakcje lękowe, spowodować utratę zaufania do członków rodziny, zachwiać poczuciem bezpieczeństwa i mieć negatywny wpływ na dalszy rozwój psychiczny, moralny i fizyczny małoletnich odbiorców. KRRiT oceniła, że monitorowane odcinki prezentowały świat dorosłych charakteryzujący się wszechobecną przemocą, kłamstwem i brakiem zdrowych relacji międzyludzkich. W rezultacie TVN zostało obciążone karą w wysokości 100 000 zł. Mimo odwołania ze strony stacji, sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który nakazał ponowne rozpatrzenie. Teraz wydano prawomocny wyrok.
„Po kontroli Sądu Najwyższego, Sąd II instancji potwierdził w uzasadnieniu do wyroku (sygn. akt VII AGa 691/19, uzasadnienie z 11 stycznia 2024 r.), że ww. audycje ukazywały przemoc, w tym przemoc seksualną oraz przedstawiały prymitywny obraz świata, zarówno poprzez zachowania bohaterów, jak i słownictwo którym się posługują. Wszystkie cztery odcinki pokazywały jednostronny i patologiczny obraz relacji międzyludzkich i zdarzeń społecznych, a sfera intymna człowieka przedstawiona została w postaci wypaczonej, odhumanizowanej, przy użyciu przemocy i dominacji. Decyzja jest prawomocna” – czytamy na stronie KRRiT.