We wtorek, 23 stycznia, Ministerstwo Sprawiedliwości pod kierownictwem Adama Bodnara opublikowało oficjalny komunikat dotyczący wadliwego postanowienia zabezpieczającego, które zostało wydane przez Trybunał Konstytucyjny dnia 15 stycznia 2024 roku.
POLECAMY: Pawłowicz wydała wadliwe prawnie zabezpieczenie ws. Prokuratury Krajowej
Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny uznaje jako nieistniejące (sententia non existens) postanowienie zabezpieczające wydane przez sędzię Trybunału Konstytucyjnego Krystynę Pawłowicz w dniu 15 stycznia 2024 r. (sygn. Ts 9/24), dotyczące zastosowania przepisów art. 47 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o prokuraturze (Dz.U. z 2016 r., poz. 178). Postanowienie to zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa – napisało ministerstwo w komunikacie na platformie X.
W komunikacie wskazano, że minister sprawiedliwości uznaje, iż postanowienie zostało ” wydane z rażącym naruszeniem prawa „. Wskazano, że jest niezgodne z artykułami konstytucji oraz ustawą o organizacji i trybie postępowanie przez TK.
„Postanowienie zostało skierowane do wadliwie oznaczonych podmiotów, w tym osób, które w ogóle nie uczestniczyły i nie były stroną postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Zostało wydane bez wykorzystania dostępnej drogi sądowej, przez sędziego, który podlegał wyłączeniu z mocy prawa. Jest pozbawione cech aktu stosowania prawa, a tym samym nie może wywoływać skutków prawnych ” – podał resort sprawiedliwości.
Ministerstwo tłumaczyło, że złożenie skargi konstytucyjnej wymaga uprzedniego skorzystania z możliwości odwoławczej. Zgodnie z przepisami dotyczącymi prokuratury, prokurator ma prawo skorzystania z procedury przed sądem ds. pracowniczych.
„Tym samym skarga konstytucyjna prok. Dariusza Barskiego, jako wniesiona przedwcześnie i bez zachowania podstawowych wymogów wyczerpania drogi sądowej, nie mogła być w ogóle procedowana, a tym bardziej nie powinny być wydawane w związku z nią jakiekolwiek postanowienia incydentalne ” – podano w komunikacie.
Stwierdzono, że pismo Barskiego to bardziej „skarga symulowania”.
Komentarz w sprawie decyzji ministerstwa sprawiedliwości WP poprosiło byłego prezesa TK prof. dr hab. Andrzeja Zolla, który nie ma co do niej żadnych wątpliwości.
– W pełni się zgadzam ze stanowiskiem pana ministra. TK w ogóle nie jest tutaj kompetentny do załatwiania takich spraw – przyznaje ekspert.
Kompetencją TK jest badanie norm prawnych niższego rzędu z tymi wyższego rzędu, czyli: badanie zgodności ustaw z konstytucją, badanie zgodności rozporządzeń z ustawami. Badane są także umowy międzynarodowe, ale to zawsze badania norm prawnych z innymi normami – zaznacza.
– Nie dotyczy to jednak aktów, decyzji administracyjnych w stosunku do jakiegoś podmiotu. Tak samo to zabezpieczenie zostało wydane na podstawie wniosku o zbadanie skargi konstytucyjnej. Nie było podstaw na jej złożenie, dlatego że musi być wyczerpany cały tok postępowania, który został wskazany w argumentacji ministerstwa – podkreśla były prezes TK.
W swoim oficjalnym komunikacie, Ministerstwo porusza także temat politycznej historii samej Pawłowicz, która w pewnym sensie jest oceniana w kontekście własnej przeszłości jako sędzia.
” Postanowienie tymczasowe jest również wadliwe ze względu na rażące złamanie zasad apolityczności, bezstronności i niezawisłości sędziowskiej” – czytamy w komunikacie.
Profesor Zoll zauważa jednak dodatkowy element, który nie został poruszony przez Bodnara.
– Jest jeszcze jedna sprawa, której nikt chyba nie podnosił. Skarga konstytucyjna nie jest skierowana na samą decyzję – rozstrzygnięcie sprawy indywidualnej. Jest skierowana też na zgodność normy prawnej, która była podstawą wydania takiej decyzji z aktami wyższego rzędu – dodaje.