Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił wniosek Michała Adamczyka, byłego szefa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, dotyczącą zabezpieczenia w kontekście zmian w zarządzie Telewizji Polskiej, które skutkowały odwołaniem poprzedniej rady nadzorczej. Adamczyk, mianowany na stanowisko prezesa TVP przez Radę Mediów Narodowych miesiąc temu, skierował wniosek do sądu w celu uzyskania wsparcia prawidłowości tych zmian, lecz sąd ten ostatecznie odrzucił jego postulaty.
„Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje, że Sąd Okręgowy w Warszawie XX Wydział Gospodarczy oddalił wniosek Michała Adamczyka o zabezpieczenie, kwestionujący uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Telewizji Polskiej S.A. (obecnie w likwidacji) o odwołaniu poprzednich i powołaniu nowych władz Spółki” – ogłoszono w środę na platformie X resortu kultury.
„Jest to merytoryczna decyzja Sądu Okręgowego, która oznacza, że sąd nie podziela stanowiska Michała Adamczyka o nieprawidłowości działań WZA TVP S.A. w likwidacji, na którym właściciela 100 proc. akcji, tj. Skarb Państwa, reprezentował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego” – wskazano.
Przypominamy, że oceny nielegalności uchwały walnego zgromadzenia akcjonariusz (WZA) podjął się bez uprawnień referendarz sądowy, wydając postanowienie o niewpisaniu do KRS rozpoczęcia procesu likwidacji spółki TVP i PR. Decyzja SO w Warszawie potwierdza, że działania ministra Sienkiewicza były w pełni legalne.
POLECAMY: Czy postanowienie referendarza o oddaleniu wniosków o likwidację TVP i PR ma znaczenie prawne?
19 grudnia Sejm przyjął rezolucję dotyczącą przywrócenia porządku prawnego oraz obiektywności i rzetelności w mediach publicznych i Polskiej Agencji Prasowej, wezwał Skarb Państwa do działań korygujących. Następnego dnia Minister Kultury ogłosił, że na mocy uprawnień właścicielskich Skarbu Państwa, zastosowawszy przepisy Kodeksu spółek handlowych, odwołał dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. oraz ich Rady Nadzorcze z dniem 19 grudnia. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze dla tych spółek, które następnie mianowały nowe Zarządy.
23 grudnia prezydent Andrzej Duda ogłosił, że zawetował ustawę budżetową nowego rządu, która zawierała m.in. środki finansowe dla mediów publicznych na kolejny rok. Prezydent uzasadnił swoją decyzję rażącym naruszeniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa w mediach publicznych.
W odpowiedzi na weto prezydenckie, szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął 27 grudnia decyzję o wprowadzeniu Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej w stan likwidacji, z zastrzeżeniem, że decyzję tę można cofnąć w dowolnym momencie przez właściciela, jak ogłoszono w komunikacie Ministerstwa. Minister Kultury podjął analogiczną decyzję 29 grudnia dotyczącą 17 regionalnych spółek Polskiego Radia.
Wadliwy prawnie „wyrok„ Trybunału Przyłębskiej. Porażka PiS na całej linii
Na wniosek grupy posłów z partii Prawo i Sprawiedliwość, nielegalny i upolityczniony Trybunał Konstytucyjny okupowany przez kucharę Kaczyńskiego Julię Przyłębską i „sędziów dublerów” wydał wadliwe prawnie postanowienie dotyczące zabezpieczenia sprawy związanej z mediami publicznymi.
MKiDNustosynkowyjąć się do tego „wyroku” stwierdziło, że z uwagi na wady prawne nie ma jakiejkolwiek doniosłości prawnej.