W 2016 roku, podczas swojej kadencji na stanowisku Ministra Obrony Narodowej (MON), Antoni Macierewicz zdecydował o utworzeniu Wojskowych Biur Historycznych, których celem było nadzorowanie archiwów wojskowych oraz prowadzenie badań naukowych. Na stanowisko dyrektora WBH został powołany Sławomir Cenckiewicz, a przez osiem lat działalności biura, które przejęło kompetencje Centralnego Archiwum Wojskowego, wydatki sięgnęły dziesiątek milionów złotych.
Według informacji serwisu „o2”, Wojskowe Biuro Historyczne, utworzone w 2016 roku, przejęło odpowiedzialność za archiwa wojskowe, organizację konferencji, promocyjne wydarzenia i przeprowadzanie kwerendy akt, a także opiekę nad dokumentami z okresu PRL. Serwis skontaktował się z Ministerstwem Obrony Narodowej, pytając o cele i koszty związane z działalnością WBH. Biuro miało m.in. za zadanie digitalizację akt, szkolenia archiwalne oraz niszczenie niearchiwalnej dokumentacji. W ciągu ośmiu lat jego działalności, kierowane przez Sławomira Cenckiewicza Biuro, absorbowało kwotę 93,5 miliona złotych.
W 2023 roku same koszty funkcjonowania WBH sięgnęły 15,3 miliona złotych, a rekordowym rokiem pod względem budżetu było 2018 rok, gdy wydatki wyniosły 16,24 miliona złotych.
Sławomir Cenckiewicz, pełniący funkcję dyrektora WBH, również cieszył się znacznym wynagrodzeniem. Z danych Ministerstwa Obrony Narodowej wynika, że jego miesięczne wynagrodzenie brutto wynosiło około 15 tysięcy złotych, co przekłada się na około 10 tysięcy złotych „na rękę”. W sumie, przez cały okres pracy, zarobił prawie milion złotych.
Niegdyś dyrektor WBH nie udzielił odpowiedzi na pytania dziennikarza „o2” i nie reagował na próby kontaktu.