Prokuratura w Płocku będzie prowadziła sprawę tzw. afery Lotos-Orlen. Śledztwo dotyczy m.in. nielegalnych praktyk przy transakcji sprzedaży udziałów w Rafinerii Gdańskiej, ocenianych jako „rażące zaniżenie ceny”, oraz zaniedbań ze strony urzędników związanych z partią rządzącą PiS.
POLECAMY: Afera w Orlenie? Tusk: „Już niedługo poznamy szokujące aspekty”
Śledztwo rozpoczęto 22 stycznia 2024 r. Warto przypomnieć, że inicjatorką wszczęcia postępowania była wcześniej posłanka KO, Agnieszka Pomaska.
POLECAMY: Najwyższa Izba Kontroli Informuje o Zaniżonej Transakcji PKN Orlen z Saudi Aramco
„Jest śledztwo ws. nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez zarząd PKN Orlen i wyrządzenia znacznej szkody majątkowej oraz ws. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publ, w tym Prezesa UOKiK. To odp. na zawiadomienie z 16.12.2022” – poinformowała we wtorek posłanka KO.
W lipcu 2023 roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący fuzji Orlenu z Lotosem po przeprowadzeniu kontroli w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Nieopublikowany dotąd dokument, do którego dotarli dziennikarze TVN24, ujawnia, że według NIK Saudi Aramco zapłaciło o 7,2 mld zł mniej za udziały w Lotosie, niż wynikało to z ich rzeczywistej wartości.
W 2022 roku Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia, XX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, zarejestrował połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos. W styczniu 2022 roku, zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej, Orlen przedstawił plany środków zaradczych związanych z przejęciem Grupy Lotos. Zgodnie z tymi planami węgierska firma MOL miała przejąć 417 stacji paliw Grupy Lotos w Polsce, natomiast Orlen miał nabyć od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech i 41 stacji paliw na Słowacji. Obszar logistyki paliw i asfaltu w ramach spółki Lotos Terminale miał zostać zakupiony przez firmę Unimot, a Lotos Biopaliwa miała przejść pod kontrolę firmy Rossi Biofuel.
Orlen informował również, że udało się negocjować, aby Saudi Aramco nabyło 30% akcji rafinerii Grupy Lotos w Gdańsku, a także ustaliło długoterminowy kontrakt na dostawy ropy, zakładający ilości od 200 tys. do 337 tys. baryłek dziennie. Przy tym docelowy wolumen dostaw saudyjskiego surowca miał wynieść 20 mln ton rocznie.