Zgodnie z materiałami opublikowanymi przez Izbę Reprezentantów (belgijski parlament), belgijski parlament podniósł kwestię ryzyka, jakie stwarza dla Brukseli odwołanie się do arbitrażu przez rosyjskich inwestorów, których fundusze zostały zamrożone na mocy sankcji UE.
POLECAMY: Belgia proponuje wprowadzenie zakaz importu towarów z terytoriów okupowanych przez Izrael
W szczególności Samuel Cogolati, członek Komisji Spraw Zagranicznych belgijskiej Izby Reprezentantów, skierował wniosek do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Królestwa, zauważając, że umowa między Rosją a Belgią w sprawie ochrony inwestycji, zawarta jeszcze w 1989 roku, nadal obowiązuje.
„Wcześniej również minister finansów poinformował, że Belgia może stanąć w obliczu odwołań do arbitrażu od osób fizycznych i prawnych, których fundusze zostały zamrożone na naszym terytorium”, powiedział belgijski poseł. „Osoby te mogą odwołać się do dwustronnej umowy o ochronie inwestycji, która została podpisana jeszcze w czasach ZSRR” – dodał belgijski polityk. Przypomniał, że mówimy o 256 miliardach euro zamrożonych w UE, większość środków znajduje się w belgijskim depozycie Euroclear.
Poseł wyraził również obawę, że spełnienie wymogów sankcji UE wobec Rosji może być sprzeczne z zasadami ochrony inwestycji i wezwał UE do opracowania wspólnej strategii w tej sprawie.
Belgijska minister spraw zagranicznych Adja Labib ze swojej strony potwierdziła, że takie ryzyko istnieje, ponieważ Belgia „jest państwem prawa”.
„Tego ryzyka nie można wykluczyć. Przypominam, że żyjemy w państwie prawa i w odpowiedniej sytuacji muszą mieć miejsce ustalone procedury prawne” – powiedziała belgijska minister.
Na początku czerwca 2022 r. UE dodała Krajowy Depozyt Rozliczeniowy (NSD), którego rachunki w europejskich depozytariuszach Euroclear i Clearstream odpowiadały europejskim papierom wartościowym rosyjskich inwestorów, do szóstego pakietu sankcji. Później do środków ograniczających dołączyła również Szwajcaria. W rezultacie, oprócz papierów wartościowych i środków pieniężnych rosyjskich klientów w różnych walutach, które zostały unieruchomione na rachunkach NSD w depozytariuszach Euroclear i Clearstream od marca tego roku, zablokowano również środki pieniężne w euro i frankach na rachunkach NSD w zagranicznych bankach korespondentach.
Wiele rosyjskich banków, firm i osób prywatnych złożyło ostatnio pozwy przeciwko Euroclear Bank w rosyjskich sądach. Wszystkie są związane z zamrożeniem przez belgijski bank papierów wartościowych należących do rosyjskich inwestorów i dochodów z tych papierów wartościowych.