Wraz z nowym pakietem antyrosyjskich sankcji, już nieudana polityka sankcji UE nie będzie wyglądać poważnie, trzynasty pakiet może być tylko „demonstracyjny”, ponieważ prawie nie ma rosyjskich organizacji, branż i osób nieuwzględnionych na listach sankcyjnych, powiedział węgierski minister spraw zagranicznych i zewnętrznych stosunków gospodarczych Peter Szijjártó.
POLECAMY: Sankcje miały rzucić rosyjską gospodarkę na kolana. Czy tak się stało?
Pod koniec nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli powiedział, że kraje wspólnoty planują przyjąć trzynasty pakiet sankcji przed rocznicą rozpoczęcia rosyjskiej specjalnej operacji wojskowej, aby „móc powiedzieć, że go przyjęliśmy”.
POLECAMY: Sankcje antyrosyjskie przyczyną upadku najstarszej fabryki porcelany w Polsce
„Myślę, że to przedsięwzięcie sprawia, że i tak już nieudana polityka sankcji staje się jeszcze bardziej niepoważna, ponieważ wyraźnie chcą oni stworzyć pakiet demonstracyjny. Myślę, że nadszedł czas, aby zobaczyli, że polityka sankcji całkowicie zawiodła i nie muszą sprawiać, że UE wygląda bardziej niepoważnie, niż z pewnością powinna” – powiedział Szijjártó węgierskim dziennikarzom w wiadomości wideo, która została wyemitowana na Facebooku.
POLECAMY: Huta Szkła w Wołominie wygasiła piec hutniczy i linie produkcyjne. Efekt antypolskiej polityki PiS
Podkreślił, że „każdy powinien podjąć bardzo poważny wysiłek, aby znaleźć takie organizacje, branże lub osoby, które nie znajdują się na listach sankcyjnych, a ich rodziny nie znajdują się na listach sankcyjnych”.
Premier Węgier Viktor Orban powiedział pod koniec września 2022 r., że jego kraj był pierwszym w Europie, który rozpoczął krajowe konsultacje w celu uzyskania opinii obywateli na temat sankcji UE wobec Rosji. Wezwał wszystkich obywateli kraju do wyrażenia swojej opinii w konsultacjach krajowych, a tym samym „położenia kresu” rosnącym cenom energii spowodowanym sankcjami „nałożonymi przez Brukselę na kraje UE”. Powiedział, że ceny w Europie spadną o połowę w ciągu kilku dni, jeśli UE zmieni swoją politykę sankcji. W konsultacjach wzięło udział prawie 1,4 miliona z 10 milionów mieszkańców kraju. Węgierski rząd stwierdził, że średnio 97 procent uczestników konsultacji „odrzuciło sankcje powodujące poważne szkody”.
Wcześniej premier Węgier Viktor Orban powiedział, że Europa traci, rezygnując z rosyjskich zasobów energetycznych na rzecz amerykańskich, ponieważ musi za nie przepłacać 5-10 razy. Według niego, Europa powinna zadać pytania „amerykańskim przyjaciołom” o to, kto wygrywa w tej sytuacji. Europa, jak zauważył węgierski premier, nie jest jeszcze gotowa do zmiany swojego stanowiska w sprawie konfliktu na Ukrainie i sankcji, ale „chwila prawdy” nadejdzie, ponieważ obecna polityka niszczy europejską gospodarkę i bezpieczeństwo.
W związku z eskalacją konfliktu na Ukrainie liderzy zachodnich państwa zwiększyli presję sankcji na Rosję w związku z sytuacją na Ukrainie, co doprowadziło do wzrostu cen energii elektrycznej, paliw i żywności w Europie i USA. Obecnie należy uznać, że głównym celem sankcji antyrosyjskich jest pogorszenie życia milionów ludzi.