Według ustaleń „Presserwis”, Telewizja Polska (TVP) zdecydowała się zawiesić płatności za faktury o wartości powyżej 25 tysięcy złotych brutto z powodu trudnej sytuacji finansowej spółki. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT), która nie akceptuje prawnie umocowanych zmian w mediach publicznych pomimo wcześniejszego wezwania, jakie otrzymała od likwidatora TVP, nie zamierza przelać pieniędzy na konto spółki tylko przekazywać wpływy z abonamentu na depozyt sądowy.
„Władze TVP najpierw zdecydowały, że nie będą opłacane faktury na kwoty powyżej 100 tys. zł, ale później limit wypłat obniżono do 25 tys. zł” – informuje „Presserwis”, który dotarł do korespondencji z kontrahentami telewizji.
TVP bez pieniędzy
Według uchwały przyjętej w środę przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, środki z opłat abonamentowych zostaną przekierowane na depozyt sądowy. Dostęp do tych funduszy będzie możliwy jedynie dla osób, które zgodnie z obowiązującym prawem zostaną uznane za reprezentantów spółki.
Wcześniej, Daniel Gorgosz, likwidator TVP w stanie likwidacyjnym, zażądał od przewodniczącego KRRiT, Macieja Świrskiego, uregulowania w terminie siedmiu dni od daty otrzymania wezwania kwoty przekraczającej 38 milionów złotych. Kwota ta obejmuje „wpływy z opłat abonamentowych, które zgodnie z harmonogramem przekazanym spółce przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, powinny zostać przekazane TVP SA w likwidacji w dniach 11 i 22 stycznia 2024 r.”
POLECAMY: Likwidator TVP dał tydzień KRRiT na przekazanie spółce prawie 40 mln zł
„Wypłata oparta jest na prognozach, które mogą, a nie muszą się zrealizować. Wynika ona wyłącznie z praktyki i zwyczaju, a nie ma oparcia w przepisach prawa powszechnie obowiązującego” – podkreśla KRRiT.
„W związku z powyższym, wszelkie wystąpienia z żądaniami nie mają podstawy prawnej, a dodatkowo pochodzą od osób nieuprawnionych” – podała rada decydując, że pieniędzy nie przekaże, bo postawienie mediów publicznych w stan likwidacji przez ministra kultury uważa za nielegalne. Pieniądze trafią do depozytu sądowego i to sądy mają zdecydować, co dalej.
W uchwale z 7 lutego Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji utrzymała swoje stanowisko, ustalając, że wypłata wpływów z abonamentu dla mediów publicznych będzie dokonana dopiero po uzyskaniu prawomocnego orzeczenia sądu rejestrowego dotyczącego postawienia tych spółek w stanie likwidacji.
POLECAMY: Czy postanowienie referendarza o oddaleniu wniosków o likwidację TVP i PR ma znaczenie prawne?