Sąd Najwyższy wkrótce podejmie decyzję, czy procesy dotyczące nieważności umów kredytowych powinny być prowadzone po ogłoszeniu upadłości banku. Decyzja ta będzie kluczowa dla wielu frankowiczów, którzy toczą spory z Getin Noble Bankiem – informuje „legaartis”.
Tło Sprawy: Upadłość Getin Noble Banku i Wpływ na Frankowiczów
W lipcu 2023 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy ogłosił upadłość Getin Noble Banku w wyniku przymusowej restrukturyzacji banku przeprowadzonej przez Leszka Czarneckiego. Bankowy Fundusz Gwarancyjny przejął aktywa banku, tworząc VeloBank na bazie „zdrowego” biznesu i pozostawiając sporne kredyty walutowe w Getinie.
Getin Noble Bank jest jednym z najbardziej obciążonych kredytami frankowymi w Polsce, z 9 554 postępowaniami dotyczącymi kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego o łącznej wartości 3,3 mld zł.
Wyzwanie Frankowiczów po Ogłoszeniu Upadłości
Po ogłoszeniu upadłości banku, dochodzenie roszczeń frankowiczów w ramach postępowania cywilnego stało się niemożliwe. W tej sytuacji syndyk masy upadłościowej wniósł sprawę do Sądu Najwyższego, pytając, czy procesy o nieważność umów kredytowych powinny być prowadzone po ogłoszeniu upadłości banku.
Ważność Wyroku Sądu Najwyższego dla Frankowiczów
Decyzja Sądu Najwyższego w tej sprawie będzie kluczowa dla frankowiczów i wpłynie na dalsze toki postępowań prawnych. Zmiana podejścia do procesów po ogłoszeniu upadłości może otworzyć nowe perspektywy dla kredytobiorców walutowych.
Wpływ Wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Ostatni wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z końca ubiegłego roku, korzystny dla frankowiczów, dodatkowo wpłynął na kontekst prawniczy. Trybunał uznał asymetrię między przedawnieniem roszczeń konsumentów a banków za naruszającą ochronę konsumenta przewidzianą w dyrektywie.
Oczekiwania Frankowiczów na Decyzję Sądu Najwyższego
Frankowicze z Getin Noble Banku oczekują z niecierpliwością na decyzję Sądu Najwyższego, która może zrewolucjonizować sposób, w jaki toczą się ich spory i wpłynąć na całą kwestię nieważności umów kredytowych w kontekście upadłości banków.*