Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) rozpoczął wypłatę zupełnie nowego świadczenia wspierającego dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami od 1 stycznia 2024 r. Ten nowy dodatek ma na celu bezpośrednie wsparcie osób dorosłych, które uzyskały odpowiednią decyzję od Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (WZON).
Ważne Informacje dotyczące Świadczenia Wspierającego
Decyzje o przyznaniu świadczenia będą wydawane przez WZON i będą zawierały informacje o poziomie potrzeby wsparcia danej osoby, co determinuje wysokość świadczenia. Rzecznik prasowy ZUS, Iwona Kowalska-Matis, podkreśla, że wysokość świadczenia będzie zróżnicowana w zależności od indywidualnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Niełączenie Świadczeń dla Opiekunów
Ważnym komunikatem jest informacja, że świadczenia wspierającego nie można łączyć z innym dodatkiem, który jest wypłacany opiekunom przez gminy. W przypadku, gdy okresy wypłat obu świadczeń nakładają się na siebie, opiekun może być zobowiązany do zwrotu niewłaściwie pobranych środków wraz z odsetkami.
Wybór i Ostateczna Decyzja
Beneficjenci świadczenia wspierającego będą musieli dokonać wyboru i zdecydować, które świadczenie chcą otrzymywać. Iwona Kowalska-Matis podkreśla konieczność dokładnego zrozumienia, ile wynosić będzie świadczenie wspierające, co pozwoli na świadome porównanie i wybór bardziej korzystnego wsparcia.
Wniosek o Uniknięcie Zwracania Środków
Aby uniknąć sytuacji, w której opiekun musi zwrócić nienależnie pobrane środki, w trakcie składania wniosku o świadczenie wspierające, można wskazać datę, od której osoba chce uzyskać prawo do wsparcia. Taki zabieg pozwala uniknąć nakładania się okresów pobierania obu świadczeń i minimalizuje ryzyko zwracania niewłaściwie pobranych środków.